Türkleri Hedef Alan Milletvekiline Suç Duyurusu

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

YUNANİSTAN’DA BATI TRAKYA TÜRKLERİNİ HEDEF ALAN IRKÇI MİLLETVEKİLİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Irkçılık şuçu içeren eylemleri takip eden “Irkçı Suçlar Gözlemevi” adına Uluslararası Helsinki İnsan Hakları İzleme Komitesi Yunanistan Direktörü Panayotis Dimitras, Yeni Demokrasi Partisi Midilli (Lesvos) Milletvekili ve Meclis Başkan Yardımcısı Haralambos Athanasiu hakkında şuç duyurusunda bulundu.

“Irkçı Suçlar Gözlemevi” tarafından Emniyet Müdürlüğüne yapılan suç duyurusu metninde, YDP Milletvekili ve Meclis Başkan Yardımcısı Haralambos Athanasiu’nun geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada; yabancı karşıtlığı, islamofobik ve aynı zamanda da azınlık karşıtı ifadeler kullandığı vurgulandı.

Gözlemevinin suç duyurusunda, Athanasiu’nun Lesvos’taki artan göçmen sayısına atıfta bulunarak adanın nüfus yapısının değişeceğini söylediği ve “Lesvos yeni bir Rodop ili olacak” ifadesini kullanarak Batı Trakya’daki azınlığı ülke için bir tehlike olarak lanse ettiğine ve hedef haline getirdiğine dikkat çekildi.

 

“AZINLIĞIMIZA KARŞI KASITLI BİR SALDIRIYA TANIK OLUYORUZ”

de azınlığa ve kurumlarına kasıtlı bir saldırı olduğunu söyledi. Milletvekili Zeybek, mecliste yaptığı konuşmada mevcut hükumetin azınlıkla diyaloğa girme düşüncesinin olmadığını belirterek, son dönemde bazı çevreler tarafından azınlığa ve azınlık kurumlarına karşı kasıtlı bir saldırının yapıldığına tanık olduklarını vurguladı.

Batı Trakya’daki azınlık kurumlarına karşı kasıtlı bir saldırının olduğuna dikkat çeken İskeçe Milletvekili Zeybek, şu ifadelere yer verdi:

“Son dönemlerde azınlığımıza ve kurumlarına karşı kasıtlı bir saldırının belirli çevreler tarafından yapıldığına tanık oluyoruz. Hükumetiniz kendi içinden bile gelen bu karanlık ve endişe yaratan eylemleri yalnızca seyrediyor. Azınlığımızı bu tür oyunlardan korumalısınız. Herkesin eşit haklara sahip olan sosyal ve hukuk devletinin hakça ve adilce işleyişini temin etmelisiniz.”

Kaynak: QHA


İçeriği Paylaş