Bulgaristan’da 43. Parlamento Protestolar Eşliğinde Açıldı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da 5 Ekim’de yapılan erken seçimin ardından kurulan 43. Parlamentonun ilk genel oturumu protestolar eşliğinde gerçekleşti.

En yaşlı milletvekili Stefan Danailov’un açılışını yaptığı oturumda konuşan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, “ülkenin ekonomik kriz içinde olduğunu ve halkın sağduyulu ve aktif bir yönetime ihtiyaç duyduğunu” söyledi.

Seçimde 240 üyelik meclise 8 siyasi oluşumun milletvekili hakkı kazandığını anımsatan Plevneliev, Bulgaristan’ın gelecek yıllarda sürekli koalisyonlar tarafından yönetileceğini belirtti.

Yeni milletvekillerin toplu yemin töreninin ardından siyasi lidereler konuştu. Seçimde en çok oyu alan Bulgarisan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar Partisi (GERB) Lideri Boyko Borisov, kurulabilecek koalisyon hükümeti konusunda alternatifleri aktardı. Borisov, grubu olan sağcı Reformcu Blok (RB) ve aşırı milliyetçi Vatansever Cephesi (PF) ile koalisyon hükümeti kurabileceğinin anonsunu yaptı.

Kısa ömürlü hükümetin 2015’teki yerel ya da 2016’daki cumhurbaşkanlığı seçimine dek yaşayabileceğini belirten Borisov, 4 yıllık bir program uygulayacak uzun ömürlü bir hükümetin kurulması durumunda ise kendisinin cumhurbaşkanı adayı olmayacağını duyurdu.

Diğer liderlerin konuşmaları

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Lideri Lütvi Mestan, partisinin “aktif ve yapıcı bir muhalefet” olacağına işaret ederek, “PF nin katılabileceği NATO ve Avrupa karşıtı bir koalisyona destek vermeyiz” dedi.

Irkçı, aşırı milliyetçi ve Rusya yanlısı ATAKA Partisi (Atak) Lideri Volen Siderov, Parlamentoda Bulgar bayrağının yanında bulunan Avrupa Birliği (AB) bayrağının kaldırılmasını istedi. Siderov, oturumu izleyen AB büyükelçilerinden Rusya’ya karşı yaptırımlarını iptal ettirmelerini ve AB’nin feshedilmesini istedi.

Oturumun sonunda GERB Milletvekili Tsetzka Tsaçeva, Parlamento Başkanı seçildi. Tsaçeva’nın yanında mecliste temsil edilen 8 siyasi oluşumdan birer yardımcısı görev yapacak.

Bulgaristan Ortodoks Klisesi Patriği Maksim, Müslümanların Başmüftüsü Mustafa Aliş Haci ve başlıca dinlerin ruhani liderlerinin katıldığı oturumun ardından tüm milletvekilleri Parlamento önünde ortak bir hatıra fotoğrafı çektirdi.

Protestolara devam

Son iki yılda iki erken seçimin yapıldığı ve dört hükümetin değiştiği ülkede yeni parlamentonun kuruluşu da kitle protestolara son veremedi.

Yeni parlamentonun kuruluş toplantısı sırasında bina etrafında farklı talepleri olan çeşitli gruplar gösteriler düzenledi, slogan attı.

En büyük protesto HÖH’nin Küstendil kentinden seçilen milletvekili Aleksandar Metodiev’in seçimine karşı yapıldı. Ülkenin seçim sistemindeki uygulamaya göre Türkiye’den HÖH için gelen oyların Kyüstendil bölgesine aktarılması sonucu parlamentoya giren Roman kökenli Metodiev’in milletvekilliğine tepki ırkçı bir gösteriye dönüştü.

PFK Levski futbol kulübü taraftarları ve Kyüstendil’den gelen yüzlerce protestocu HÖH’nin Merkez binası önünde toplanarak HÖH’e, Türklere ve Türkiye’ye karşı ırkçı slogan attı.

Kyüstendil Belediye Başkanı Petar Paunov ve Avrupa Parlamentosu’nda milletvekili olan ırkçı görüşlü Angel Cambazki, Metodiev’in sabıkalı olduğunu ve Kyüstendil’de sadece 864 oyla seçildiğini söylediler.

Protestocular, askeri marşlar eşliğinde parlamento binasına doğru yürüyüş yaparken, benzer gösteriler Kyüstendil ve Dupnitza kentlerinde de eş zamanlı yapıldı.

Polisin aldığı geniş güvenlik önlemlerin sayesinde protestolar olaysız sona erdi.

AA


İçeriği Paylaş