Meşhur Sırp müzisyen, huzuru İslam’da buldu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna Hersek’in ünlü müzisyenlerinden Sırp asıllı İgor Rajnatoviç, ölüm ve insanın doğasına dair varoluşsal sorularına İslamiyet’te yanıt bulduğunu belirterek Müslüman oldu.

Müslüman olduktan sonra müzik kariyerini de İslamiyet’e adayan Rajnatoviç, yazdığı ve seslendirdiği şarkılarla dinleyenlerine İslami mesajlar veriyor.
Rajnatoviç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bosna savaşında, yakın arkadaşı Kenan Şahinoviç’i kaybettiğini ve bu olayın ruhunda derin izler açtığını belirtti.
Arkadaşının şehit edilmesinin ardından evrene, ölüme, yaşama ve insanın doğasına dair pek çok şeyi sorgulamaya, varoluşa dair yanıtların peşinde koşmaya başladığını ifade eden Rajnatoviç, şöyle konuştu:
”Benim İslamiyet’i seçmem, birkaç parçanın bir mozaiği oluşturması gibi. Bazı soruların cevaplarını aramam, bu hayattan gerçekten ne istediğimi sorgulamaya başlamam etkili oldu. Gerçeği ve insandan daha yüce varlığı ararken dini kitaplar okumaya başladım. Bosna Hersekli bir ailenin çocuğu olarak yetiştiğim için her türlü düşünceye açıktım. Kendi yolumu ararken, dini kitaplar okumaya devam ediyordum. Tevrat’ı ve İncil’i okuduğumda benim tam manasıyla memnun etmediklerini gördüm. Tevrat’ta ve İncil’de gördüğüm bazı noktaları din adamlarına sordum, ancak aklıma yatan cevapları alamadım. Daha sonra, İslamiyet’i araştırmaya başladım. Kuran-ı Kerim’i okudum, çok şükür aklımda hiçbir şüphe kalmadı ve bir süre önce Müslüman olmaya karar verdim. Hamza ismini aldım.
Müslüman olduktan sonra hissettiklerimi kimseye açıklayamam, onu sadece yaşayanlar bilir. Kendimi tamamen temizlenmiş ve özgür hissediyordum. Daha öncesinde, bir sürü saçmalıkla hayatımı geçiriyormuşum. Ancak, şeytan hala çalışmaya ve hatalar yapmamızı sağlamaya devam ediyor. Ancak, geçmişteki hataları şimdi daha iyi görebiliyor ve onlardan uzak durabiliyorum.”
“Bir hiçmişim meğer”
Müslüman olmadan önceki yaşamını ”bir hiç” olarak tanımlayan Rajnatoviç, Müslüman olmasına ailesinin olumsuz yaklaşmadığını söyledi.
Rajnatoviç, ”O kadar bitik bir haldeydim ki ailem benimle ilgili, ‘Bir şeyler değişse de kutlasak’ diye düşünüyordu, Çünkü, Bosna Hersek’te adettir, her şey için kutlama yapılır. Müslüman olduktan sonra herkes bunu kabul etti. Ben o dönemde ne kendim ne de çevremdekiler için iyi değildim. Yeniden dine dönmem, çevremdekiler için de umut oldu” diye konuştu.
Müslüman olmasının ardından müzik kariyerini İslamiyet’e adadığını ifade eden Rajnatoviç, bunu Allah’a borç bildiğini söyledi. Rajnatoviç, “Eğer Allah benim Müslüman olmamı sağladıysa, benim de bunu başkalarına aktarma yükümlülüğüm bulunuyor. Eğer size bir şeyler yapmanız için zaman veriliyorsa, bunu başkalarına da faydalı olabilecek işler yaparak değerlendirmelisiniz. Din, benim için çok güzel birşey ve ben bu güzelliği yaymak ve tanıtmak için çalışıyorum” ifadelerini kullandı.
“Avrupa’daki İslam korkusu her geçen gün büyüyor”
Avrupa ülkelerinde, İslamofobianın her geçen gün daha da büyüdüğünü ancak aynı zamanda İslam’ı seçenlerin sayısının da arttığını belirten Rajnatoviç, ”Onlar, istedikleri kadar İslam anlayışına ve İslami fikirlere karşı çıkmak ve bunları engellemek istesinler, Kur’an-ı Kerim her konuda son derece açıktır ve neyin gerçek olduğunu gösterecektir. Müslümanların, radikal ya da terörist olduklarını söylemeleri için doğru gerekçeleri yok. Ancak onlar sorun bulmak istiyorlar. Sorun bulamayınca da dindarları dışlama yoluna başvuruyorlar” dedi.
Arap ülkelerinde son dönemde sıkça gündeme gelen Sünni-Şii çatışmalarına da değinen Rajnatoviç, bunların siyasi çatışmalar olduğunu, Müslümanların birbirini sevmesi ve birbirini kucaklaması gerektiğini kaydetti.
Kaynak: AA


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.