Plevleniev’den Bal-Göç’e yanıt

Alıntı Yazarlar
İçeriği Paylaş

İhsan Aydın- Bulgaristan’da Türklere yönelik asimilasyonunun doruğa ulaştığı 1986-1990’da arası Halk Cumhuriyeti Başsavcısı Vasil Mrıçkov’a bir de Cumhurbaşkanı Rosen Plevleniev tarafından ‘devlet nişanı’ verileceği yönündeki haberler, geçtiğimiz aylarda merkezi Bursa’da bulunan Bal-Göç ile BGF’de rahatsızlığa yol açmıştı.
Bulgaristan Slav Alfabesi Günü’nde Türk azınlığın asimilasyonunda etkin rol oynadığı bilinen Mrıçkov’un Cumhurbaşkanı Plevlenilev tarafından da devlet nişanı ile ödüllendirileceği haberleri Bal-Göç’ü harekete geçirmişti.
Dün Bal-Göç ve Balkan Rumeli Göçmenleri Federasyonu Genel Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan arayıp, bilgilendirdi.
Utanç yılları ve baskı döneminin mimarlarından eski başsavcıya ödülün verilmemesi için Bulgaristan Cumhurbaşkanı’na gönderdikleri mektuba yanıt geldiğini açıkladı.
Özkan, benzer bir mektubu halen koalisyon ortağı olan Türk azınlığın partisi Hak ve Özgürlükler Hareketi’ne de gönderdiklerini, bu iki kurumdan da kendilerine yanıt verildiğini bildirdi.
Utanç ödülü 2004’te…
Özkan’ın Cumhurbaşkanı Plevleniev’e yaptığı çağrı belli ki, etkili olmuş.
Meğer, aynı ödül Mrıçkov’a 2004’te dönemin Bulgar Parlamentosu Başkanı’nın önerisi ile verilmiş.
Bulgaristan Cumhurbaşkanı Plevneliev’in Özel Kalemi’nden Bal-Göç’e gönderilen mektupta, komşu Devlet Başkanı’nın Türk azınlığı rahatsız edecek böyle bir düşüncesinin olmadığı vurgulanıyor.
Mektupta şunlar yer alıyor:
“25.06.2004 tarihinde 223 nolu karar ile Prof. Vasil Mrıçkov’a birinci derece “Stara Planina” nişanı verilmiştir. Bunu takiben 29.06.2004 tarihinde 268 nolu karar ile de kendisine birinci derece “Sv. Kiril ve Metodiy” nişanı verilmiştir. Her iki kararda o dönemde görev yapan Bulgaristan Parlamentosu Başkanı’nın teklifleri doğrultusunda alınmıştır.”
Mektupta devamla şunlara değinilmiş:
“Prof. Vasil Mrıçkov’a verilecek nişan ile ilgili Cumhurbaşkanı Rosen Plevleniev’in bir kararının olmadığını sizlere bildirmek isterim.”
Bu satırlardan, Cumhurbaşkanı’nın gerek halen orada yaşayan gerekse Türkiye’ye göçe zorlanmış yüz binlerce Türk kökenli Bulgaristan vatandaşını rahatsız edecek ikinci bir girişiminin olmayacağı anlaşılıyor.
Plevlenilev’in de zaten Türk-Bulgar ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik ılımlı ve sıcak tavrı Türkiye’den den takdir görüyor.
Plevleniev’e, Bal-Göç’ün duyduğu güvene de ayrıca teşekkür ediliyor.
Doğan iade etmiş…
Diğer yandan, aynı devlet nişanını Başsavcı’dan önce HÖH eski Genel Başkanı Ahmet Doğan’a da verildiği, fakat, Mırıçkov’a tepki olarak Doğan’ın bunu, “Cellat ve kurban aynı saflarda yer alamaz” diyerek iade ettiğini de öğrendik.
Bunu da HÖH Genel Başkanı Lütfi Mestan’ın Bal-Göç’e ilettiği mektupta görüyoruz.
Mestan’ın, Bal-Göç’e ilettiği mektupta, HÖH Genel Başkanı olarak Bulgaristan Cumhurbaşkanı ile bu konuyu kendisini de görüştüğü hatırlatılıyor ve “İnanıyorum ki, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Sayın Rosen Plevneliev yanılgıya uğrayarak böyle bir hatada bulunmaz” deniyor.
ihsanaydin@olaygazetesi.com.tr

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.