Bulgaristan’daki Türkiye diplomatik temsilcilikleri

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı: ‘Türk tarafının talebini destekleyecek yeteri miktarda argüman görmemektedir. Konu ile ilgili çalışmalar bilirkişi düzeyinde sürdürülecek.”

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Kristiyan Vigenin’in ülkenin kuzeydoğusundaki Şumnu kentinde Türkiye’nin üçüncü bir başkonsolosluğunun açılması çalışmalarının bilirkişi düzeyinde sürdürüleceğini belirtti.

Anamuhalefet konumundaki Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar Partisi (GERB) milletvekillerinin Bakan Vigenin’e yönelttiği sorusuna yazılı yanıt verdi. Vigenin, yazılı açıklamasında “Şu aşamada Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, Türk tarafının talebini destekleyecek yeteri miktarda argüman görmemektedir. Konu ile ilgili çalışmalar bilirkişi düzeyinde sürdürülecek” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin başkent Sofya’daki Büyükelçiliğinin yanı sıra, Filibe ve Burgaz kentlerindeki iki başkonsolosluğu ile ülkede üç diplomatik temsilciliği bulunuyor. Bulgaristan Türk ve Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Deliorman bölgesindeki Şumnu’da üçüncü bir başkonsolosluğun açılması, geçmişte sıklıkla ikili ilişkilerde gündeme gelmişti.

 

 

Kaynak: Anadolu Ajansı


İçeriği Paylaş