Makedonya Kültür Bakanı Kocaeli’de

Haberler
İçeriği Paylaş

Makedonya Kültür Bakanı Elizabeta Kanceska Milevska, karşılıklı sosyal ve kültür projeleriyleTürkiye ile Makedonya’nın daha da yakınlaşacağını belirtti.

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’la Çakırköy Göleti’nde kurulan Gölkaypark Su SporlarıMerkezi’ni ziyaret eden Milevska, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, iki ülke arasında kültür ve sosyal ilişkilerin de artarak devam ettiğini söyledi.

Bu yıl içerisinde Türkiye’de bir Makedon, Makedonya’da ise bir Türk Kültür Evi açılacağını dile getiren Milevska, “Bu şekilde daha yakın bir çalışma ortamı içinde olacağız. Karşılıklısosyal ve kültür projeleriyle iki ülke daha da yakınlaşacak” diye konuştu.

Makedonya’da Türk kültürünü yaşatmak için birtakım projelere başlanıldığını anlatan Milevska, Makedonya’da bir Türk tiyatrosu kurulacağını ifade etti.

Aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün ailesinin kaldığı binanın restore çalışmalarına başlanıldığını bildiren Milevska, bu çalışmalarla daha fazla Türk vatandaşının Makedonya’yı ziyaret edeceğini kaydetti.

Doğan ise Makedonya Kültür Bakanı Milevska ile iki ülkede sürdürülen kültürel çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek,

“Görüşmeler sonucunda karşılıklı ziyaretleri devam ettirme kararı aldık. Bu şekildeKocaeli’nin de tanıtımını yapmış olacağız” dedi.

Makedonya’nın dost ve kardeş ülke olduğunu kaydeden Doğan, “Makedonya ile önemli tarihsel bağlarımız var. Yüzyıllarca aynı devlet altında yaşamışız. Tabii ki o Bağlar devam ediyor. İzmit Belediyesi olarak biz de milletimiz ve ülkemiz adına bu kültürel faaliyetleri sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.