Makedonya cumhurbaşkanı “Uluslararası Toplumu Kandırdı”

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

AB Genişleme ve Komşu Ülke İlişkilerinden Sorumlu Temsilcisi Johannes Hahn, dün gazetecilerle yaptığı brifing toplantısında İvanov’un siyasetçilere yönelik kararıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Makedonya Cumhurbaşkanı Corge Ivanov affettiği 56 isim’den 22’sı hakkındaki af kararını geri çekti. Bunlar arasında eski başbakan, bakanlar, muhalefet lideri, meclis başkanı da bulunuyor. Geri kalan 34 kişinin şahsen affın çekilmesi için başvuru yapma hakkı bulunuyor.

Cumhurbaşkanının kısmi af kararını protesto eden gruplar gösterilerini sürdürüyor. Uluslararası toplum da af kararının tamamen geri çekilmesinden yana.

AB’DEN ELEŞTİRİ

Avrupa Birliği Genişleme ve Komşu Ülke İlişkilerinden Sorumlu Temsilcisi Johannes Hahn, dün gazetecilerle yaptığı brifing toplantısında İvanov’un siyasetçilere yönelik a kararıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

AlsatM Televizyonunun haberine göre Hahn, Cumhurbaşkanı İvanov’un uluslararası toplumu kandırmakla suçladı. Hahn, açıklamasında Anayasa Mahkemesi’nin kendisine böyle imkan tanımasına rağmen siyasetçilere yönelik af hakkını kullanmayacağı doğrulusunda söz verdiğini fakat sözünü tutmayıp uluslararası toplumu kandırdığını ifade etti.

Hahn yaptığı açıklamada, “Siyasetçilere yönelik af kabul edilir bir şey değildir. Anayasa Mahkemesi’nin böyle bir imkan tanıdığından dolayı da üzgünüz. İvanov bize bunun asla olmayacağını söylese de iki ya da üç hafta sonra af kararını aldı. Bu kendisinin güvenirliliğini zedelemektedir.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş