Makedon Bakanın “Türk Esareti” Sözüne Türk Kuruluşlarından Kınama

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Makedonya‘nın Manastır kentinde İktidar Partisi Vmro-Dpmne’nin düzenlediği halkla buluşma toplantısında Bilişim Toplum ve Yönetim Bakanı İvo İvanovski’nin “500 yıllık Türk esareti yetti” sözlerine Türk kuruluşlardan kınama geldi.

Makedonya Hükümetin’in hazırlamakta olduğu yeni medya yasasını tanıtan Bakan İvanovski, yeni düzenlemenin bayanların aleyhine olacağını ve Makedonya‘da her televizyon kanalında izlenen Türkiye yapımı ‘İffet’, ‘Ezel’, ‘Yaprak Dökümü’, ‘Binbir Gece’, ‘Muhteşem Yüzyıl’, ‘Hanımın Çiftliği’ ve diğer dizilerin azalacağını açıkladı. Türk dizilerinin yerine Makedon dizilerin teşvik edilmesini söyleyen İvanovski, “500 yıllık Türk esareti yetti” dedi. Bakan İvo İvanovski’nin bu sözlerine Türk Sivil Toplum Kuruluşlarından tepkiler geldi.

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATUSİTEB) söylenen sözlerin Türk halkına ve Türk tarihine bir hakaret olduğunu açıkladı. Bakan’dan sarfettiği sözler için özür dilemesini isteyen birlik bu sözlerin Makedonya‘da etnik gruplar arası ve Makedonya ile Türkiye arasındaki iyi ilişkilerin olumsuz etkilediğini açıkladı. Makedonya Atatürkçüler Derneği de, Türkiye ile iyi ilişkileri bulunanMakedonya hükümetinin Bakan İvanovski’nin konuşmasına dair açıklama yapmasını istediklerini duyurdu.

Eyüp Salih, Makedonya


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.