Makas Yolu Temmuz’da açılıyor!

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Birleştirilmiş Bölgeler Genel Sekreteri Thimios Sokos yapımı son aşamada olan Makas Yolu’nu denetledi. 1988 yılında Bulgaristan ve Yunanistan arasında imzalanan anlaşmaya göre yol 20.07.2011 tarihinde eksik dahi olsa hizmete sunulacak. Gümülcine’yi Kırcaali’ye bağlayacak olan yolun maliyeti ise 88.819,397 avro olarak belirlendi. “Makas” yolunun genişliği 7,5/10,5 m arasında değişmektedir ve en yüksek hız ise 80 km/h ile sınırlandırılmaktadır.

Makas Yolu açıldığında Gümülcine-Kırcaali arası 80km’ye düşmüş olacak. Böylece yıllarca Rodop Dağları’nın iki yakasında oturan Türkler de birbirlerine daha da yakınlaşmış olacak. Bundan böyle Kırcaali bölgesi insanları Türkiye’ye gitmek için Kapıkule yerine İpsala sınırını tercih edecek. Yine yaz aylarında serinlemek için Karadeniz’e gitmek yerine Ege sahillerine inmek daha avantajlı olacak. Yolun her iki tarafa da canlılık getirmesi beklenmektedir.

İbrahim Baltalı/Gümülcine
www.rodopruzgari.com

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.