Mahkeme Başkanı, söz dinlemeyen Sırp kasabı Mladiç’i salondan kovdu

Български Новини
İçeriği Paylaş

Soykırım suçlamasıyla yargılanan eski Sırp general Ratko Mladiç, dün çıktığı ikinci duruşmasında salonu karıştırdı. Mahkemeyi boykot eden Srebrenitsa Kasabı, hakkındaki suçlamaları dinlemedi. Şapkasını çıkartmayı reddeden ve yargıcın sözünü sık sık kesen Mladiç, uyarılara kulak asmayınca salondan çıkartıldı.

Savaş suçundan tutuklanan Bosnalı Sırpların eski komutanı Ratko Mladiç, Hollanda’nın Lahey kentinde eski Yugoslavya için kurulan savaş suçları mahkemesinde dün ikinci kez hâkim karşısına çıktı. Hollandalı hâkim Alphons Orie’nin başkanlığındaki duruşmada Mladiç ve mahkeme üyeleri arasında sert tartışmalar çıkması üzerine Mladiç, salondan çıkartıldı. Yakalandığı günden bu yana basının karşısına şapkalı şekilde çıkan Mladiç’in, mahkeme üyelerinin şapkasını çıkartması yönündeki ikazına ‘başım üşüyor’ diyerek karşı çıkarken, sürekli olarak mahkeme başkanının sözünü kesmesi salonda tansiyonun yükseltti. Kendi seçtiği Rus ve Sırp avukatların mahkemede görev almamasına tepki gösteren Mladiç, suçlamaların okunması sırasında da sert tepki gösterdi. 8 bin Boşnak Müslüman’ın katledildiği Srebrenitsa katliamının sorumlusu olan eski Sırp general kendisine yöneltilen 11 suçlamanın ayrıntılarının okunduğu sırada tercüme kulaklığını çıkartıp atarak, suçlamaları dinlemek istemediğini söyledi. Mahkeme başkanı bunun üzerine Mladiç’in salondan çıkarılması talimatını verdi. Gardiyanlar eşliğinde salondan çıkartılan Mladiç, mahkeme başkanı Orie’yi hedef alarak savunma hakkının gasp edildiğini iddia etti. Sırp komutanın salondan çıkarken “Bu nasıl bir mahkeme?” diye bağırdığı duyuldu. Davaya verilen kısa bir aradan sonra savaş suçlarıyla yargılanan Mladiç olmadan duruşmaya devam edildi. İkinci bölümde kurallara uyularak iddianame okundu.

69 yaşındaki eski komutan savaş yılları sırasında Bosnalı Sırp birliklerin işlediği katliamlardan sorumlu tutuluyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’nın şahit olduğu en kanlı savaş olan Bosna Savaşı sırasında uluslararası kamuoyunun gözleri önünde işlenen Srebrenitsa katliamı soykırım olarak kabul ediliyor. BM Barış Gücü’nde Hollandalı askerlerin kontrolünde olan Srebrenitsa’da yaşananlardan sonra Hollanda Ordusu ağır bir dille eleştirilmişti. Katliamın sorumlusu Mladiç’in yargılandığı mahkemenin başkanlığına bir Hollandalı yargıcn getirilmesi gözlemciler tarafından ‘Hollanda’nın vicdanlarda aklanma girişimi’ olarak değerlendiriliyor.

Mahkeme başlamadan önce ağır hasta olduğu ve hayati risk taşıdığı ileri sürülen eski Sırp generalin mahkeme heyetine verdiği sert tepkilerdeki canlılığı gözlerden kaçmadı. Mahkeme, Mladiç’in sağlık sorunlarıyla ilgili iddiaları reddetmiş ve davaya katılmasında bir engel olmadığını belirtmişti. Mayıs ayında Sırbistan’daki bir çiftlik evinde yakalanan Mladiç, kısa bir süre sonra Lahey’deki mahkemeye teslim edilmişti. 3 Haziran’da görülen ilk duruşmanın ardından dün Mladiç ikinci kez hakim karşısına çıkmış oldu. Bir sonraki duruşmanın tarihine ise karar verilmedi.

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.