Satanovsky: Türkiye Osmanlı’yı yeniden canlandırmak istiyor

Български Новини
İçeriği Paylaş

Rusya’nın önde gelen Ortadoğu uzmanlarından Doğu Enstitüsü Başkanı Yevgeny Satanovsky, Türk hükümetinin Osmanlı imparatorluğunu yeniden canlandırma politikasının başarıyla devam ettiğini iddia etti.

Suriye’deki olaylarla ilgili İHA’ya özel açıklamada bulunan Yevgeny Satanovsky, Suriye’nin parçalanma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğuna dikkat çekerken Arap sokaklarındaki gelişmelerin Türkiye’nin Osmanlı’yı canlandırma hedeflerini gerçekleştirmeye yardımcı olacağını söyledi. Suriye’deki durumun çok kötü olduğunu ve bu olayların Suudi Arabistan ve Katar tarafından organize edildiğini belirten Satanovsky, “ABD yönetimi de Suudi Arabistan ve Katar’ın Suriye’deki senaryosunu destekliyor.

Suudi Arabistan ve Katar’ın hedefi ise Arap ülkelerindeki layık rejimleri devirmek ve ayrıca İran’ı Suriye gibi tek müttefikten de yoksun bırakmaktır. Suriye muhalefeti Güney Irak üzerinden silahlandırılırken, Avrupa ülkeleri ise bu gelişmeleri demokrasi ilkelerini savunma anlayışı çerçevesinde destekliyor” dedi.

Suriye’deki olayların artık ülkeyi iç savaşa yaklaştırdığına dikkat çeken Satanovsky, “Bu gelişmeler Suriye’nin parçalanmasıyla sonuçlanabilir. Bu ise mevcut rejimi koruma için dökülen kanlara kıyasla daha fazla kan dökülmesi anlamına gelecek. Esad rejimi ortadan kaldırılırsa Suriye 1930’lı yıllarda Fransa’nın bu ülkeyi oluştururken birleştirdiği farklı kesimlere yeniden ayrılacak. Zira Sünniler, Kürtler, Hıristiyanlar ve diğer gruplar, aynı bir devlet çatısı altında ve Alevi bir yönetim altında yaşamak zorunda değiller. Suriye’deki senaryolara baktığımızda ilerisi için iyi veya kötü bir senaryo gibi seçeneğimiz yok. Sonuç ya kötü veya daha kötü olacak” dedi.

Bölgede yaşanan olaylardan Türkiye’nin karlı çıkacak tek ülke olduğuna dikkat çeken Satanovsky, “İran ve Suudi Arabistan’ın gücünün zayıflamasıyla bölgede oluşacak boşluğu Türkiye doldurabilir. Tabii ki bunun için Türkiye’nin güvenlik şeridi oluşturması gerekebilir. Türk ordusu bunu Kuzey Irak’ta yaptığı gibi Suriye sınırında da yapabilir” şeklinde konuştu. Son 10 yıldan beri Türkiye ile Suriye arasında gözlemlenen iyimser ilişkilerin yerini gerginliğe bıraktığını belirten Satanovky, “Türkiye, Suriye’de Müslüman Kardeşler’i desteklemeye karar verdi. Zira Gül, Erdoğan ve Davutoğlu ile aynı sosyal grup ve düşünceyi paylaşan Müslüman Kardeşler, Arap ülkelerinde işbaşına gelirse Türkiye’nin bu ülkelerdeki etkisinin artmasına büyük katkıda bulunacak. Zaten Türkiye’de de Ergenekon operasyonu boşuna yapılmadı. Türkiye, Osmanlı’yı yeniden canlandırma hedefi yönünde başarıyla ilerliyor. Davutoğlu tarafından daha bakan görevine gelmeden önce dile getirilen ve şu an kararlılıkla yürütmekte olan bu hedefe yönelik politika, Gül ve Erdoğan tarafından da destekleniyor” dedi.

Türk hükümetinin Osmanlı hedefi yolunda başlıca engelin İran olduğunu vurgulayan Satanovksy, “Son bin yıldan beri Türkiye ve İran’ın çıkarları çatışıyor ve İslam tarihinde bu iki devletin liderlik için çatışmadığı bir dönem olmadı. İran’da milliyetçi Fars İmparatorluğu kurma düşünceleri güçleniyor. Ayrıca İran çok yakında nükleer silaha da sahip olacak. Bunun ardından Ortadoğu’da başlayacak silahlanma yarışında Türkiye’nin de kenarda kalmayacağı açıktır” dedi.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.