Lütfi Mestan, Seçim Yasası’nı faşist bir yasa ile kıyasladı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Mestanlı kasabasında 17 Mayıs 2016 tarihinde düzenlediği basın toplantısında Özgürlük, Hoşgörü ve Sorumluluk İçin Demokratlar (DOST) Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan, “Seçim Yasası’ndaki değişiklikler çağdaş Bulgaristan’ın 26 yıllık demokrasi tarihinde Meclis’in en aşağılık eylemi” dedi. Basın toplantısında Lütfi Mestan ile birlikte milletvekilleri Mariyana Georgieva, Aydoğan Ali, Şabanali Ali ve Hüseyin Hafızov da yer aldılar.

Mestan, “43. Halk Meclisi, her bir Bulgaristan vatandaşının kesinlikle kutsal bir hakkı olan seçimlere katılma hakkına saldırdı. Seçim Yasası’ndaki ayrımcılığa yol açan hükümleri 1940 yılının sonlarında kabul edilen ulusun korunmasına ilişkin faşist bir yasadaki hükümlerle karşılaştırdık. İlhak edilen topraklardaki Yahudilerin Bulgaristan vatandaşı olmalarını yasaklayan 40.madde beni büyük bir şaşkınlığa uğrattı. Bu hiç de önemsiz bir olgu değil” dedi.

DOST Partisi Genel Başkanı, “Böylece Bulgaristan 11.000 Yahudi’yi koruyamadı” diye hatırlatarak, “Bulgaristan vatandaşlarını seçimlerde oy kullanma hakkından mahrum eden Seçim Yasası, faşist yasanın çağdaş, değişik bir şeklidir. Bu yüzden ikinci özelliği de Bulgarlaştırma sürecinin devamı olmasıdır” şeklinde görüşlerini beyan etti. Mestan’ın ifadesine göre sorunun özü şu ki, iktidardaki partiler arasında yapılan istişareler taviz verilmesine yönlendiriyor. Mestan, “Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kanada ve Avustralya’daki Bulgaristan vatandaşlarına oy kullanmalarına izin verilmesi, fakat sadece Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan vatandaşların oy kullanmaktan mahrum edilmesi gibi bir yaklaşım, bir utançtan öte etnisiteye dayalı bir seçim ırkçılığı olacak. Mestanlı kasabasından onları uyarmak isterim ki, Türk devletinin seçim sürecine müdahale ettiği yönündeki telkinlere dayanarak Türkiye’deki vatandaşları oy kullanma hakkından mahrum etmek faşizmden öte bir şey olacak. Ve böyle bir yasa değişikliği kararından sorumlu sadece Vatansever Cephesi koalisyonu olmayacak, her şeyden önce sistematik partiler olarak adlandırılan Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) ve daha büyük ölçüde Reformcu Blok koalisyonu sorumlu olacak” dedi.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş