Rosen Plevneliev, ikinci dönem Cumhurbaşkanı adayı olmayacak

Haberler
İçeriği Paylaş

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, ikinci dönem Cumhurbaşkanlığına aday çıkmayacağını açıkladı. Plevneliev, “Özel sebeplerden dolayı gelecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayacağım” diye belirtti.

Plevneliev, bu kararının siyasetten çekildiği anlamına gelmediğinin altını çizerek, yeni bir parti kuracağı veya herhangi bir partiye üye olacağına dair beklentilerin olmaması çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı, “Seçimlerden beş ay önce kararımı bildirerek, herkese karşı dürüst ve adil davrandığımı düşünüyorum” diye konuştu.

Plevneliev, “Sonbaharda Cumhurbaşkanlığına aday olup olmayacağım konusunda sürekli spekülasyon yapılmasını istemiyorum” diye belirtti.

Cumhurbaşkanı siyasetçilerin yargı reformuna devam etmeleri, yolsuzlukla mücadele mevzuatını uygulamaları ve Bulgaristan’ı Avrupa yolundan döndürmemeleri çağrısını yaptı.

Rosen Plevneliev, ikinci dönem Cumhurbaşkanı adayı olmaması kararından Başbakan Boyko Borisov’u haberdar ettiğini söyledi.

Plevneliev, “Cumhurbaşkanı ve Bakan olarak da her zaman maksimum miktarda iş yapmaya çalıştım. Bu tavrımla icraata ve çalışmaya yol vermek istiyorum, Bulgar siyasetinde demagoji ve spekülasyonlara değil. Herkesin yaptıklarının sorumluluğunu taşımasını istiyorum. Siyasette ahlaki ilkeler gözetilmelidir” diye vurguladı.

Cumhurbaşkanı, ”Dönemi tamamlayacağım, son günüme kadar sorumluluk bilinciyle hareket edeceğim. Herkese teşekkür ederim. Her zaman her yerde halkın desteğini ve anlayışını hissettim, onlar veya ben dünyanın neresinde olursak olalım Bulgarlara hizmet etmeye devam edeceğim” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş