Liseli Türk gençler Türkiye’yi yakından tanıdı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

TİKA Makedonya ofisinin desteği ile MATÜSİTEB 23 haziran – 6 temmuz arasında 13-15 yaş arası 230 öğrenciyi Türkiye’ye götürdü.

MATÜSİTEB,  Türkçe öğrenenlere yönelik kapsamlı bir faaliyet gerçekleştirdi. Bu konudaki çalışmalarını MATÜSİTEB başkanı Tahsin İbrahim şu şekilde özetledi: “Makedonya’da yaşayan Türk toplumunun, iktisadi, kültürel, milli, dini, sosyal alanda muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için elimizden gelen gayreti sarfetmekteyiz. Bu bağlamda bu yıl Türkçe’ye önem verip çalışmalarımız devam etmektedir. Son olarak, genellikle ülkenin kırsal kesimlerinde yaşayan, Türkçeleri unutturulmuş soydaşlarımıza Türkçeyi, kültürümüzü,tarihimizi daha iyi tanıyıp algılamaları için,yaklaşık 230 öğrenciyı Türkiye’nin değişik şehirlerini tanıma imkanı sunduk.

Bu faaliyet 23 haziranda başlayıp, 06 temmuzda son buldu. Öğrenciler 13-15 yaş arası olup, özellikle Makedonya Türkleri’nin kanayan yarası olan bölgelerden seçilmişlerdir. Türkçeleri unutturulmuş Türk öğrencilerimiz, Türkiye’nin: İstanbul, Ankara, Bursa, Yalova, Sakarya, Konya, İzmir, Manisa, Edirne, Çanakkale şehirlerini gezip, kültürel ve tarihi yerleri ziyaret etme fırsatı yakaladı. Yoğun bir çalışma neticesinde MATÜSİTEB bünyesinde ilk defa bu denli geniş kapsamlı ve geniş havzalı gerçekleşen gezi, kırsal bölgelerde bulunan derneklerimizden: Karşı Yaka,  Yeni Nesil, İstikbal Skudrinye, Hayat Reka, Gayret, Tek İstikbal, Yakup Efendi ve Umut Yolu derneğinin lojistik desteği sayesinde daha kapsayıcı bir hal aldı”.

Projenin uygulamasında Başkan Tahsin Ibrahim ile birlikte görev alan MATÜSİTEB başkan yardımcısı Elmedin Karareşit, proje koordinatörü Abdülmecit Nuredin’in yanısıra, 8 derneğin yönetici ve öğrencilerinden oluşan, yaklaşık 230 kişi bu faaliyete katıldı.
İbrahim ayrıca, ulaşım konusunda yardımcı olan TİKA Makedonya ofisine ve bu faaliyetin gerçekleşmesinde, mimandarlık  ve rehberlik konusunda yardımcı olan bütün kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

http://www.yenibalkan.com/


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.