Poşpoş Tekkesi’nin yeniden inşasına Gümülcine Belediye Meclisi’nden onay

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Gümülcine (Komotini) Belediye Meclisi’ndeki bütün listelerin oy birliğiyle aldıkları ortak kararla Poşpoş Tekkesi’nin yeniden inşa edilebilmesi imkânı sağlandı. Belediye Meclisinin kararının ardından dosya ilk başta Doğu Makedonya Trakya Eyalet Başkanlığı Çevre Düzenlemesi Kurulu’nun ve ardından da Çevre, Enerji ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın onayına sunulacak.

Gümülcine Belediyesi tarafından 10 Temmuz’da yapılan basın açıklamasıyla 198-2012 sayılı belediye meclis kararı ile Gümülcine’nin (Nea Mousinopoli) bölgesinde bulunan ve Eski Camii Vakfı’na ait olan arazinin imar planına dâhil edildiği ve mevcut arazinin % 11’inde kamu yararına kullanılacak binanın (tekkenin) yapılabileceği yönünde karar alındığı açıklandı.

Yapılacak olan Poşpoş tekkesinin ilk inşa edildiği zamanki aslına uygun olarak 3,30 metre yüksekliğinde ve çatısının ise 1,50 metre yüksekliğinde olacağı belirtildi.

Gümülcine Belediye Başkan Vekili Rıdvan Molla İsa Azınlıkça’ya yaptığı açıklamada, “Gümülcine Belediye meclisi bütün listelerin oybirliğiyle verdiği kararla tarihi Poşpoş Tekkesi’nin yeniden inşa edilmesi için çok önemli bir adım attı.” diye konuştu.

Tekke’nin inşaat izninin alınabilmesi için belediye meclisin aldığı karar sonrası, Doğu Makedonya Trakya Eyalet Başkanlığı Çevre Düzenlemesi Kurulu’nun ve ardından da Çevre, Enerji ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın onayı gerekiyor. Bakanlığın vereceği imar izniyle Poşpoş Tekkesi’nin yeniden yapılabileceğini söyleyen Belediye Başkan Vekili Rıdvan Molla İsa, “Bildiğiniz gibi tarihi Poşpoş Tekkesi’nin yeniden yapılması için Cemaat İdaresi’nin uzun yıllardan beri dilekçesi vardı. İmar Müdürlüğü eskiden valiliklere bağlıydı. Kallikratis planıyla belediyelere bağlanmasından sonra Poşpoş Tekkesi’nin yapılması meselesi tekrar gündeme geldi. İnşaat izninin çıkabilmesi için önce şehir planı dışında tutulan Tekke arazisinin inşaat alanı kapsamına dâhil edilmesi gerekiyordu. İşte Gümülcine Belediye Meclisi yaptığı toplantıda bunun kararını alarak inşaat izninin alınabilmesi için önemli bir adım attı.

Bundan sonraki aşamada, Cemaat İdaresi belediye meclisinin aldığı kararla, yetkili Bakanlığa izin başvurusunda bulunacak. Oradan da iznin çıkması durumunda, tekrar belediyemize bağlı çalışan İmar Müdürlüğü’ne inşaat izni için başvurulacak. Bu bürokratik işlemler tamamlandıktan sonra çalışmalar başlayabilir. Şahsen ben Poşpoş Tekkesi’ni önemli bir gelişme olarak değerlendiriyorum. Temennim tarihi değeri büyük olan Poşpoş Tekkesi’nin yeniden hayata geçirilmesi ve Gümülcine’ye tarihi bir yapının tekrar kazandırılmasıdır. Ayrıca bu belediye kararının oy birliğiyle alınmış olması da çok büyük bir gelişmedir” diye konuştu.

Azınlıkça Online®


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.