Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, ikinci dönem için yeniden aday gösterdi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bir inisiyatif komitesi, yaklaşan 14 Kasım seçimleri için Cumhurbaşkanı Rumen Radev ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliana Yotova’yı ikinci dönem için yeniden aday gösterdi. Bu, 27 Eylül Pazartesi akşamı Milli Kültür Sarayı’nda (NDK) düzenlenen bir törenle gerçekleşti.

Etkinlik sırasında inisiyatif komitesinin kurulması oylandı.

Radev, yaptığı konuşmada, “Topyekûn kuşatma, ağır saldırılar ve manipülasyona maruz kaldığımız en zor zamanlarımızda bile Sayın Yotova ve ben duruşumuzdan sapmadık” diye belirtti. Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanlığı kurumunun milli çıkarları savunmak, toplumu birleştirmek için önemli bir iş yaptığına, aynı zamanda yolsuzluk olaylarını ve hukuksuzluğu ortaya çıkardığına ve bunlara karşı durduğuna dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı, “Değişim isteyen partilerin etkili bir demokratik alternatif oluşturmadaki başarısızlığını yalnızca bir aşamada yaşanan bir başarısızlık olarak görüyorum, çünkü toplumumuz değişim için olgunlaşmış durumda” dedi. Radev, demagojinin ve kendi deyişiyle “zehirli medya ortamının” değişimin gerçekleşmesini engellemediğini de sözlerine ekledi. Ülke için en önemli hedefin kurumları güçlendirmek olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı, hukukun üstünlüğü, insani gelişmeye yatırım, basın özgürlüğü ve diğer önceliklerin Bulgaristan’ın yoksulluktan kurtulmasına yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi.

Radev, “Zor hayatta kalma mücadelesinde Bulgarların korku içinde büzülmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı, ikinci dönem için Yotova ile Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanı Yardımcılığı adaylığına desteklerini ifade eden tüm parti ve ittifaklara teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yotova, “Görevimiz adaleti ve dayanışmayı yeniden tesis etmektir” dedi.

İnisiyatif Komitesi üyeleri arasında kozmonot Georgi İvanov, ünlü aktörler  Tsvetana Maneva ve Pavel Popandov, şarkıcı Rositsa Kirilova, müzisyen İvan Leçev, yönetmen Stefan Komandarev, Miho Mihov, Prof. İvo Hristov, İrena Anastasova, Kristian Vigenin, Toma Tomov, Vesela Leçeva, Aleksandır Tomov ve başka çok sayıda Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) eski milletvekilleri ve üyeleri de bulunuyor.

İnisiyatif Komitesinde Bulgaristan İçin BSP İttifakından Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu milletvekilleri İvo Hristov ve Elena Yonçeva, Stanislav Trifonov’un Böyle Bir Halk Var partisi eski milletvekilleri Filip Stanev ve Stanislav Balabanov, eski geçici hükümette bakanlar Kiril Petkov ve Asen Vasilev’in Değişime Devam Ediyoruz İttifakını temsil eden Yana Balnikova ve Denitsa Simeonova da yer alıyorlar. Eski Bulgaristan Kamu Denetçisi Maya Manolova’nın “Ayağa Kalk BG! Biz Geliyoruz! İttifakı da Radev ve Yotova’nın ikinci dönem için Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanı Yardımcılığı adaylığını destekliyor.

Radev, daha 8 ay önce ikinci dönem için aday olacağını açıklamıştı. Kayıt için gerekli belgeler 4 Ekim’e kadar Merkez Seçim Komisyonu’na sunulmalıdır.

Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayları göstermesi beklenen diğer büyük siyasi güçlerin adaylarının isimleri henüz belli değil.

 

Kaynak: KIRCAALİ HABER


İçeriği Paylaş