Bulgaristan’ın İstanbul Başkonsolosu Angelov BAL-GÖÇ’ü ziyaret etti

Ülkemizden Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Angel ANGELOV Bal-Göç Genel Merkezini Ziyaret Etti. Başkonsolosa ziyaretinde, Bursa Konsolosu Sayın Evgeni Vasilev de eşlik ettiler. Başkonsolos yeni seçilen Bal-Göç yönetimini tebrik ettikten sonra, Bursa’da gerçekleştirdiği diğer temaslar hakkında bilgiler verdi. Özellikle ekonomik ve kültürel ilişkilerin daha da üst seviyeye çıkarılmasını istediklerini anlattı.

Başkonsolos, Bal-Göç’ün en son Bulgaristan Genel Seçimlerinde Bulgaristan vatandaşlarının Bursa ve çevre illerinde oy kullanabilmeleri konusunda gösterdiği katkıyı övdü.

Bal-Göç’ün, iki ülke işadamları ile iş dünyası sivil toplum örgütlerinin kaynaşması konusundaki önemini vurgulayan Başkonsolos ; bu konularda Bal-Göç’ün etki ve tecrübesinden her iki ülke iş dünyasınca daha da fazla yararlanılırsa, ilişkilerin ivme kazanacağını vurgulayarak , Bal-Göç’ten danışmanlık hizmeti almalılar dedi.

Genel Başkanımız Doç. Dr. Yüksel Özkan ise özellikle kültürel alanda faaliyet yürüten Bal-Göç’ün iş dünyasının karşılıklı işbirliği için rehberlik ve katalizörlük görevini de yaptığını, bu konudaki danışma ve rehberlik taleplerine olumlu baktıklarını belirtti.

İki ülke arasında özellikle ekonomik ve turistik alandaki ilişkilerin hızla büyümesinin önündeki en önemli engellerden birinin vize sorunu olduğunu söyleyen Genel Başkanımız, Vizeler tamamen kaldırılıncaya kadar olan süreçte; Bulgaristan doğumlu olan ve çift vatandaş olmayanlar öncelikli olmak üzere Türk Vatandaşlarına “kolay vize” ve “uzun süre geçerli vize” gibi seçeneklerin uygulanmasını istedi.

Başkonsolos ise nihai hedefin bir gün vizelerin tamamen kaldırılması olduğunu söylemekle birlikte, bu süreç tamamlanıncaya kadar daha önce de Bal-Göç Genel Başkanınca dile getirilen türde uygulamalar yapılması için Bulgaristan’ın bir hazırlık içinde olduğunu söyledi.

Bal-Göç’ün dostluk yanlısı ve barışçı bir sivil toplum örgütü olarak öneminden bahsedilip, karşılıklı temasların sürmesi konunda mutabık kalındı.

Genel Başkanımız bu görüşme vesilesiyle Sayın Eski Cumhurbaşkanı Jelev’in ölümü nedeniyle, Başkonsolosun şahsında tüm Bulgaristan halkına tekrar başsağlığı dileklerimizi iletti.


İçeriği Paylaş