Koşukavak Müftülüğünde camiler haftası etkinlikleri

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Camiler toplu olarak kendimizi Cenab-ı Hakka, alemlerin Rabbi olan Allah’a arz ettiğimiz mübarek mekanlardır. Oralara gidenler Allah’ın misafirleri, ev sahibi ise Yüce Yaratıcı Allah’tır. Yeryüzünde insanların ibadet etmeleri için kurulan ilk mabet Mekke’deki Kabe’dir. Allah Rasülü Hz.Muhammed (S.A.V.) Mekke’den Medine’ye hicret ederken Kuba mevkiinde Peygamberlik dönemindeki ilk mescidi yani Mescid-i Kuba’yı kurdu. Medine’ye hicretlerinden sonra da Müslümanların topluca ibadet edebilmeleri, bir araya gelip görüşebilmeleri için Mescid-i Nebevi’yi kurdu. O günden bu güne Müslümanlar yerleştikleri her yerde kendilerine ibadet edebilecekleri camiler kurmayı kutsal bir görev saymışlardır. Kalbin vücuttaki yeri ne kadar önemli ise camiler de bizim için o kadar önemlidir.

Koşukavak Müftülüğüne bağlı olan 30 cami vardır.
Avren, Tokaçka, Paşinsi ve Krumovgrad’ın Zapad semtindeki camilerimiz yeni yapılmış olup Çal, Koşukavak Merkez Camii ve Çerniçevo köylerindeki camilerimiz ise en eski olanlarıdır.

Koşukavak Merkez Camii içten kubbeli Bulgaristan’ın en büyük camisi olup, Filibe’ deki Cuma camii ile beraber inşa edilmiştir. İlk olarak ağaçtan kurulu olan caminin yapısı 1845 yılında taşla değiştirilmiş. Cami, 1800 kişinin aynı anda ibadet edebilme imkanına sahipr. En son tamiri ise 1996 yılında yapılmıştır. Camilerin dışında Koşukavak Bölge Müftülüğüne bağlı 33 mescit bulunmaktadir.

Bu bağlamda Bulgaristan Başmüftülüğü öncülüğünde Koşukavak Bölge Müftülüğünde 1-7 Ekim arasında Camiler Haftası düzenlenmektedir. Bu tarih içerisinde Camiler 24 saat açık olacak ve gelen ziyaretçilere camiyle ilgili bilgiler verilecek, huzur evindeki yaşlılar, hastanedeki hastalar ve kimsesizler yurdundaki çocuklar ziyaret edilerek farklı hediyeler verilecek. 

http://www.kircaalihaber.com

Koray AYYILDIZ

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.