Sofya’nın merkezinde müze kompleksi oluşturuluyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kültür Bakanı Vejdi Raşidov ve Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı Lilyana Pavlova, Ulusal Müze Kompleksi inşaatının ilk kazmasını vurgu. Bulgaristan’ın ‘Louvre’sı olarak da tarif edilen kompleks, merkezdeki Teknik Üniversitesi’nin parselleri üzerine yapılacak. Beş aydan beri müzeye en uygun ismi araştırdıklarına değinen Bakan Raşidov, üç yıl önce inşaat kararını dün gibi hatırladığını kaydetti. Heyecanlı olduğu görülen Raşidov, “Fikir aslında 50 yıl öncesine dayanıyor. Bakanlıkta bir çekmecede bu projeyi buldum, fakat şu ana kadar kimse para bulup da projeye start vermedi. Ben mali desteğinden dolayı Bakan Pavlova’ya teşekkürlerimi arz ederim.” diye konuştu.


Kültür Bakanı Vejdi Raşidov, bunun dünya çapında bir müze olmasını temenni ettiğini belirterek, proje yapımını üstelenen şirket müdürüne sembolik anahtar verdi ve bunun 8 ay sonra gerçek bir anahtarla geri çevrilmesini istedi. Vasil Levski anıtı yakınında yer alacak olan yeni müze, 2007-2013 Avrupa ‘Bölgesel kalkınma’ Operasynel Programlarından 20 milyon leva destek ile yapılacak. Yeni ulusal müze kompleksi 21 bin metre kare alanda sergi yerleri, modern depolar, restorasyon atölyeleri ile donatılacak. Binanın bahçesinde ise farklı anıtların olması planlanıyor.Törende Sofya Belediye başkanı Yordanka Fandıkova ve Ulusal tarih müzesi başkanı Bojdar Dimitrov da hazır bulundular.
Beş aydan beri kültür Bakanlığı yeni müzenin ismi üzerinde araştırmalar yapıyor. Fikirler arasında ‘Dörtgen 500’ var, ‘Zograf’ var, ‘Bart’ ki bu Bulgaristan ve art / sanat/ kelimelerinin kısaltmasından geliyor, ‘Vizart’ da var, bu da ulusal vizyon ve art kelimesinin birleşmesinden meydana geliyor. İsmi ‘Serdika’ da olabilir, Sofya’nın eski adlarından biridir. Bakan Raşidov, müzenin Bulgar ve dünya sanatının sergileyeceğinden dolayı ismi de çabuk belleklerde kalan ve yabancı dile kolay çevrilen olması gerektiğini paylaştı.

Temel atma töreninde Kültür Bakanı Raşidov Sofya Belediye Başkanı’na 2018 yılında başkentimizin kültür başkenti olmasını diledi. Belediye Başkanı Fandıkova Sofya’da geçen sene 2 yeni müzenin açıldığını hatırlattı. Önümüzdeki yılın sonuna kadar da daha 4 müzenin kapılarının açılacağı haberi verdi. Fandıkova ‘Şehrimizin tarihinde altı müzenin açıldığı dönem olmamıştır’ şeklinde konuştu. Aynı bu törende Kültür Bakanı Vejdi Raşidov Ulusal Tarih Müzesi şuandaki TSUM alış veriş merkezine taşınacağı fikrini yeniledi. Kültür Bakanı Vejdi Raşidov, bu işlem hakkında görüşmelerin sürdüğünü belirterek, hem devletin, hem de TSUM sahibinin çıkarlarının korunacağını kaydetti.

Bu şekilde müze tekrar başkentin merkezine dönerek, eski Serdika kalıntıların yanında kareyi tamamlayacak. Geçen seneden beri var olan yer değişikliği fikrine sıcak bakan Bakanlar Kurulu, farklı çıkarların uyuşmasını bekliyordu. Şu anda mevcut merkezde lüks mağazalar ve ofisler bulunurken, binada gazete ve dergi ofisleri de yer alıyor. Ulusal Tarih Müzesi, şimdiki Adalet Sa¬rayı’ndan çıkartıldıktan sonra Boyana’daki rezidansa geçirilmişti. Müze Müdürü Bojidar Dimitrov, kararın şimdi verildiği takdirde müzenin 2 yıl içinde taşınabileceğini ve TSUM binasının yeni bir şekilde tasarlanacağını aktardı. Bakan Raşidov, Sofya merkezinin UNESCO koruması altına girmesini teklif edeceğini belirtti.

Türkçesi: Müjgan Baharova

http://bnr.bg


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.