Borisov Hükümetine karşı gensoru önergesi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da ana muhalefet Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (DPS- HÖH) Boyko Borisov hükümeti için gensoru önergesi verdi.
Gensoru önergesinde, hükümetin organize suçlar ve yolsuzlukla mücadele ile insan hakları ve iç güvenlik alanlarında yanlış politikalar izlediği, bu yüzden vatandaşların hükümete güveninin kalmadığı ileri sürüldü.
Önergede, hükümetin insan haklarını sürekli olarak çiğnediği, bunun sonucu olarak da ülkenin Schengen alanına katılımının ertelenmesine neden olduğu kaydedildi.
Parlamento genel kurulunda yarın görüşülecek gen soru önergesi Çarşamba günü oylanacak. Gensoru önergesinin, iktidardaki GERB partisi ile azınlık hükümetini dışarıdan destekleyen ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisi milletvekillerinin işbirliğiyle reddedilmesi bekleniyor.
Muhalefetin daha önce verdiği iki gensoru önergesi parlamentodan geçememişti. Başbakan Boyko Borisov, yeni gensoru önergesini “anlamsız zaman kaybı” olarak niteledi.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.