Koca Yusuf’un köyü yeni pehlivanlar yetiştirecek

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Pehlivanlar diyarı Deliroman’da doğup yetişen ünlü güreşçi Koca Yusuf’un köyü Karalar (Çerna) yağlı güreş müsabakalarına ev sahipliği yaptı. İlk kez düzenlenen Koca Yusuf Yağlı Güreş ve Şenlikleri faaliyetine Türkiye’den çok sayıda üst düzey katılım gerçekleşti. Başta Edirne Valisi Hasan Duruer başta olmak üzere, Trakya Üniversitesi rektörü Yener Yörük, Edirne Belediye Başkan Vekili Mahmut Keskin, Edirne Emniyet Müdürü Cemil Ceylan, Uzunköprü Kaymakamı Uğur Kolsuz, Türkiye Cumhuriyeti Burgas Başkonsolosu Cem Ulusoy ve çok sayıda misafir katıldı. Pehlivanlar diyarı Deliroman’da doğup yetişen ünlü güreşçi Koca Yusuf’un köyü Karalar (Çerna) yağlı güreş müsabakalarına ev sahipliği yaptı. İlk kez düzenlenen Koca Yusuf Yağlı Güreş ve Şenlikleri faaliyetine Türkiye’den çok sayıda üst düzey katılım gerçekleşti. Başta Edirne Valisi Hasan Duruer olmak üzere, Trakya Üniversitesi rektörü Yener Yörük, Edirne Belediye Başkan Vekili Mahmut Keskin, Edirne Emniyet Müdürü Cemil Ceylan, Uzunköprü Kaymakamı Uğur Kolsuz, Türkiye Cumhuriyeti Burgas Başkonsolosu Cem Ulusoy ve çok sayıda misafir katıldı.
Şölen öncesi Koca Yusuf ve tüm güreşçiler için dua edildi. Edirne Valisi Hasan Duruer, bir vali olarak ilk kez Karalar’a geldiğini, fakat daha önce buraları ziyaret ettiğini belirterek, burada bulunmaktan son derece mutlu olduğunu ifade etti. Şenliklerin aslında bir başlangıç olduğunu belirten Duruer, kalabalık ve ilginin, faaliyetin devam edeceğine işaret edeceğini aktardı.
Açılış sonrası Vali Koca Yusuf’un sembolik mezar taşını ve antrenman yapmak için kaldırdığı ve yaklaşık 400 kg. ağırlığında olduğu iddia edilen taşı ziyaret etti. Ünlü pehlivanın evini de gören Duruer, harabe haldeki yapı için köy muhtarı İsmail Ebazerov’dan bilgi aldı. Müsabakalar öncesi Duruer, çocuklara kıspet hediye etti. Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi adına Koca Yusuf Derneği Başkanı, Karalar köyü muhtarı İsmail Osman ve Türkiye Cumhuriyeti Burgas Başkonsolosu Cem Ulusoy’a plaket takdim edildi.
Karalar (Çerna) köyü halkı ünlü güreşçi Koca Yusuf için yaşlılardan duydukları birçok hikaye anlatıyor. İbrahim Hamit, Koca Yusuf’un daha 16 yaşında iken her sabah namazından sonra üç kez musalla taşını kaldırıp indirdiğini söylüyor. Hamit, daha sonraları kendine idman yapmak için büyük bir taş bulduğunu ve onunla kendini devamlı zinde tuttuğunu aktarıyor.

Çocukların bİrçoğu Yusuf adını taşıyor

Koca Yusuf’un köy meydanındaki anıtını kendi elleriyle yaptığını belirten muhtar Ebazerov, “Bir gün biri bana sen Koca Yusuf’un köyünden misin dedi? Ben evet dedim, ama onun adına hiçbir anıt olmayışıyla utandım. Daha sonra misafirlerinin ziyaret edeceği bir yer yaptım.” diye belirtiyor. Koca Yusuf’un evinin onarılması için Türkiye’den Ceyhan Belediyesi’nden destek sözü aldıklarını da aktaran Ebazerov, şu anda tek problemin arsa sahibinin çok yüksek miktarda fiyat istemesi olduğunu, fakat bunun da çözülmesi için gayret gösterdiklerini anlattı.
Tapuyu aldıktan sonra proje işlemleri başlayacaklarını ifade eden Ebazerov, evinin köydeki diğer evlere göre restore edilip müze haline getireleceğini söyledi.
Köydeki güreşlere karşı ilginin, anıtın yapılıncaya kadar fazla olmadığını, fakat şimdi herkesin heyecanının dorukta olduğunu, hatta bu müsabakaları zor bekleyenlerin de olduğunu söyleyen muhtar, köydeki 40-45 kişilik çocuktan 15-20’sinin Yusuf adını taşıdığını belirtti.

İlk ağa Çetin Kazak oldu

Törene, Edirne’den 15 güreşçi katılırken, Razgrad ve Ruen ekolünden katılan güreşçilerle müsabakalarda yarışan 50’in üzerinde pehlivan meydanda güç gösterisi yaptı. Ağalık açık arttırmasını kazanarak törenlerin ilk ağası olan HÖH milletvekili Çetin Kazak, 2 bin 500 leva karşılığında bu ünvanı elde etti. Daha sonra meydanda dolaşarak halkı selamlayan Kazak, çok heyecanlı olduğunu ve bu müsabakaların geleneksel hale gelmesinin, Deliormanlılarda büyük bir sevince vesile olacağını kaydetti. Köy merkezindeki anıtın dışında 2011’de Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün açılışını yaptığı, Hitrino’da da Koca Yusuf’un heykeli bulunuyor. Türk tarihindeki en büyük güreşçilerden biri olan Koca Yusuf’un heykeli 4 metre yüksekliğe ve 8 ton ağırlığa sahip.

Koca Yusuf Derneği kuruldu

Milli Güreş Şampiyonu Arif Vas­vi’nin başkanlığını yaptığı Koca Yusuf Spor ve Kültür Derneği yönetimine 9 kişi seçildi. Derneğin Yönetim Kurulu üyeliğini ise Razgrad’tan Dünya üçüncüsü Gülhan Rufat, Ruen Güreş Antrenörü Bayazit Kemal, Milli Güreş Şampiyonu Deçko İvanov Hristov, Şumen Kültür Evi Başkanı Nurten Remzi, Karalar köyü Muhtarı İsmail Hilmiev Ebazerov, Sambo sporu Milli Şampiyonu ve güreş kulübü yöneticisi ve antrenörü Ali Aliev Tarakçı, Hüsiet Hilmieva ve Gülten Recebova yapıyor.
Edirne’den gelen 15 yağlı güreş pehlivanı, hakem, cazgır, davul zur­na gibi Tarihi Kırkpınar havasını Karalar’a getirdi. Baş boy karşılaşmasını Kırkpınar’da dereceye girip bir üst boya çıkan Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi adına güreşen Asil Çelik, İsmail Osman adına güreşen Gökhan İslam’ı yenerek birinci oldu. Müsabaka hakemliğini Asil Çelik’in ustası ve öz amcası Talat Çelik yap­tı. Cantay Kocaömer, Beynur Süleyman

http://zaman.bg


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.