İskeçe’nin medarı iftiharı: Şahin Köyü

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

İskeçe’nin seçilmiş müftüsü Ahmet Mete’nin “Batı Trakya Müslüman davasında ön saflarda durmayı başaran köy” diye iftihar ettiği Şahin köyü, geleneklerini asırlardır koruyor.

Batı Trakya Türkleri’nin kalesi, İskeçe’nin en büyük Türk yerleşim yeri olan Şahin köyü Dobrivor Dağı’nın eteklerinde kurulu. İskeçe’nin 27 kilometre kuzeydoğusundaki köy, asırlardan bu yana inancını, manevi değerlerini ve ananelerini korumağı başarmıştır.

1900’lü yıllarda kurulan Şahin köyü, bir dönem köyde yaşayan halkın dışında kimsenin giremediği bir bölgeydi. Hatta askerî koruma altında olması dolayısıyla çevredeki diğer yerleşim yerlerinden Şahin Köyü’ne girmek için özel izin gerekiyordu. Ve köy “yasak bölge” olarak biliniyordu.

Şahin köyü dış dünyaya kapalı yaşadığı uzun seneleri artık geride bıraktı. Ve o yıllar boyunca mimarî ve kültürel tarihinin tahrip edilmesine izin vermedi. Köyün Osmanlı döneminden miras kalan tarihî camilerinde okunan ezan hiçbir zaman susturulamadı. Şahin köyünün halkı bugün yalnızca özel günlerde askerlerin gözetimi altında yaşıyor. Yaklaşık 5 bin nüfuslu köyde 3 cami bulunuyor, camiler günün her saati açık.

Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma emanetlere de sıkı sıkı bağlı kalan Şahin Köyü’nün en mühim yapısı Sultan Abdülhamid’in yaptırdığı Hamidiye Köprüsü… Köprünün ay yıldız ve Hicrî 1318 tarihli kabartmalarının üzeri her ne kadar boya ile kapatılmak istenmişse de varlığını sürdüyor.

Köy kahvesinde uzayıp giden sohbetler ise Şahin Köyü halkının misafirperverliğinin göstergesi.  Küçük bir Anadolu kasabasını andıran köyde, Türkiye’nin dışında başka bir ülkede olduğunuzu unutuyorsunuz.

Köyün en önemli ziyarethanesi Karacaahmet Camii… Aynı zamanda köyün hemen karşı tepesinde bulunan Karaca Ayşe türbesi de köy halkının önem verdiği yerler arasında. Karaca Ayşe’nin Şahin Köyü’nün manevi koruyucusu olduğuna inanılıyor.

Kuzey Haber Ajansı

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.