Kosova’da muhalefet eylemlerine devam edecek

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Kosova'da muhalefet eylemlerine devam edecek

Kosova’da yaşan Sırplara özel haklar tanıyan Belediyeler Birliği anlaşmasına karşı çıkan muhalefetin, meclisteki eylemlerine devam edecekleri açıklandı

 

Kosova muhalefet lideri albin Kurti’nin mecliste gaz sıkma eylemi sonrasında Priştine Temel Mahkemesi Savcılığı Ağır Suçlar Departmanı, Kendin Karar Al Hareketi Milletvekilinin savunma avukatı eşliğinde ifadesinin alındığını açıkladı. Açıklamada ayrıca, tehlike yaratma ve silah kullanma şüphesiyle bazı milletvekillleri hakkında soruşturma başlatıldığı da belirtildi. İddialara göre 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması bekleniyor.

Kosova’nın Geleceği için İttifak Partisi, polis genel müdürü Spend Macuni ve İçişleri Bakanı Skender Huseni’nin istifasını istiyor. Muhalefet partisi, “Albin Kurti’nin gözaltına alınması demokrasiye ve anayasaya aykırıdır” degerlendirmesinde bulundu. Milletvekilerinin meclisteki davranışları nedeniyle gözaltına alınamayacağını savunan AAK, buna kanıt olarak Anayasa’nın 74′cü maddesini hatırlattı. Kurti’nin gözaltına alınmasını skandal olarak nitelendiren AAK , şiddete başvurduğu gerekçesiyle muhalefeti suçlayarak, iktidarın muhalefeti ve sempatizanlarını kışkırttığını açıkladı.

Muhalefetten hükümete yine sert uyarı geldi. “Perşembe günü gerçekleştirilmesi planlanan meclis oturumu da gercekleşmeyecek“. Muhalefet, oturumlarda iktidarın provokasyon yaptığına dikkat çekiyor. Muhalefet, daha da ileri giderek, hükümeti ve meclis oturumunu yine bloke edecegini duyurdu. İktidar ise, muhalefetin uyarısını ciddiye almazken, anayasal ve yasal yükümlülüklere sahip olduklarını, dolayısıyla oturumun yapılacağını belirtiyor. Son yapılan açıklamalarda muhalefet partileri, mecliste artık çalışmaların normal bir şekilde sürdürülmesine izin vermeyeceklerini, çalışmaları bloke etmek için ellerinden geleni yapacaklarını dile getiriyor.

Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga, tüm anlaşmazlıklar ve memnuniyetsizliklerin sokakta değil, Kosova kurumları içinde çözülmesi gerektiğini söyledi. Yahyaga, Kosova Meclisi milletvekillerine tartışmaya katılmalarını ve tüm memnuniyetsizliklerini mecliste sunmaları konusunda cağrı yaparak, ülkedeki krizi daha da derinleştirmemeleri gerektiğini belirtti.

 

Kaynak: Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

 

 

 


İçeriği Paylaş