Türk ordusu Bosna-Hersek’te uzlaşma ve istikrara katkıda bulunuyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye ile Bosna-Hersek (BiH) arası ilişkileri ilerletme amaçlı bir girişim sonucunda, Türkiye’den askerler, Balkan ülkesine Birlik ve NATO üyelik süreçlerinde yardım etme misyonuna sahip bir AB misyonu bünyesinde, bu ülkede bulunuyor.

BiH’deki siyasetçiler ülkelerinin NATO ve AB üyesi olmasının önemli olduğu konusunda hemfikirler ve Türk taburu da EUFOR bünyesinde BiH’ye yardım ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile BiH Silahlı Kuvvetleri Müşterek Kurmay Başkanı Ante Jelec arasında yakın tarihte Saraybosna’da gerçekleşen bir görüşmede, Jelec Türkiye’nin Bosna’ya Avrupa-Atlantik entegrasyonunda ve genel kalkınmasında destek verdiğini söyledi.

İki ordu arasındaki işbirliği askeri teçhizat, talim ve terbiye yardımı yoluyla gerçekleştiriliyor. EUFOR kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri eğitim ve danışmanlık alanlarında BiH Silahlı Kuvvetleri’ne yardım ediyor.

BiH Savunma Bakanlığı Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Uma Sinanoviç SETimes‘a verdiği demeçte, “Türk birliğinin, BiH Silahlı Kuvvetleri’nin modern bir orduya dönüşümünü desteklemek amacıyla EUFOR’a sağladığı katkı önemlidir. Bu destek, EUFOR Karargahı’ndan gelen planların uygulanması ve BiH Silahlı Kuvvetleri’nin eğitiminde açıkça görülmektedir.” şeklinde konuştu.

Sinanoviç, işbirliğinin iki ülke arasındaki ikili ortaklıkların gelişiminin sürekliliğini temsil ettiğini belirtti.

BiH’deki Türkiye askeri misyonunun komutanı Alptekin Tartıcı SETimes‘a yaptığı açıklamada, BiH’daki güvenlik ortamını kalıcı olarak dönüştürmek için ülkenin AB ve NATO’ya katılmasının gerekli olduğunu söyledi.

Tartıcı, “Bu, Balkan bölgesinin güvenliği üzerinde de olumlu bir etki yaratacaktır. BiH’yi AB ve NATO’ya katılım sürecinde destekliyoruz. Bu bağlamda, tüm NATO platformlarında, BiH’nin NATO üyesi olması için gereken desteği veriyoruz.” dedi.

Tartıcı, askeri desteğin dışında, Türk askerlerinin yerel idarelerle onların ihtiyaçlarına dayalı kaliteli ilişkileri ilerletme amaçlı faaliyetler de organize ettiğini belirtti.

Tartıcı’ya göre, Türk Silahlı Kuvvetleri 80 okul, 28 dil laboratuvarı, yedi köprü, altyapı tesisleri ve dini tesislerin yeniden inşasına yardım etti.

Birlik Komutanı, “Türk ordusunun 1993 yılından bu yana sağladığı maddi destek 4 milyon avronun üzerindedir.” dedi.

Gelecekteki projeler arasında Banja Luka’daki bir kreşin yeniden inşası da yer alıyor.

Banja Luka hükümetinin Konut, Temel Hizmetler ve Ulaştırma Dairesi Başkanı Zoran Novakoviç, “Bu kreşte 70 çocuğa yer olacak. Banja Luka Belediye Başkanı Slobodan Gavranoviç ile yapılan bir toplantıda, Türk ordusundan temsilciler, hangi projenin finanse edileceğine karar vermek üzere Banja Luka’daki potansiyel projelerin bir listesini sundular. Biz de bunun kreş olmasına karar verdik.” dedi.

Kaynak: SETimes


İçeriği Paylaş