Başbakan Borisov: AB liderlerine görüşümüzü bildirdik

Haberler
İçeriği Paylaş

thumbs_b_e2e6ea11d9765ba3

Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan’ın, Suriye’de güvenli bölge tesis edilmesi konusundaki görüşünü, Avrupa Birliği liderlerine yazılı olarak ilettiklerini, mültecilerin kendi doğdukları yerlere geri dönebilmeleri için bu bölgenin önemine değindiklerini söyledi.

Borisov ve Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen Küresel Göç Forumu öncesinde yaptıkları ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Borisov, Bulgaristan’ın, Suriye’de güvenli bölge tesis edilmesi konusundaki görüşünü, Avrupa Birliği liderlerine yazılı olarak ilettiklerini, mültecilerin kendi doğdukları yerlere geri dönebilmeleri için bu bölgenin önemine değindiklerini anlattı.

Türkiye’nin çok önemli bir ülke olduğunu da belirttiklerini ifade eden Borisov, “Bulgaristan ile Türkiye arasında, her türlü alandaki iş birliğini geliştirmeyi hedefledik. Meriç Otobanı’nın açılışını yapacağız. Bulgaristan’dan Türkiye’ye ulaşım uçakla yapılandan çok daha kısa sürecek. Tabii bunlar seçimlerden sonra gerçekleşecek” dedi.

Borisov, iki ülkenin istihbarat servisleri arasında çok güzel bir iş birliği söz konusu olduğunu, bu iş birliğinin sürekli ve daimi olabileceğini belirterek, silah kaçakçılığıyla yapılan mücadele için teşekkürlerini sundu.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı


İçeriği Paylaş