Kosova Meclisi, gençlerin ülkeyi terketmeleri sorununu görüşüyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kosova Meclisi, Kosovalıların göçü hakkında olağanüstü bir oturum başlattı. Milletvekillerinin talebi üzerine, Kosova Meclisi genel kurulunda, 1999 yılında sona eren savaştan bu yana Kosova’ya en büyük tehditlerden birini teşkil eden Kosovalı  gençlerin ülkeyi terk etmesi sorunu enine boyuna tartışılıyor.

Göç konusunun masaya yatırılmasını öneren milletvekilleri adına  oturumda konuşan  Fidan Rekaliu,  parlamento  gruplarından,  Kosova gençliğinin korunması ve ilerletilmesi konusunda ortak bir karar almalarını  istedi.

“Kendilerini kanıtlamak için  kendi ülkeleri tarafından  en ufak bir fırsat verilmeyen eğitimli ve profesyonel gençlerin ülkeyi  terk etmeleri acı verici. Daha da kötüsü, çalışan insanlar da ülkeden ayrılıyorlar. Kamu kurumlarında bile çalışan insanlar,  hekimler ve mühendisler ülkeyi terk etmekteler. Bu insanlar maddi sıkıntılardan değil,  güvence alamadıkları için, ülkelerinin kurumları kaliteli eğitimi garanti etmedikleri için, sağlık sigortaları olmadıkları için, çocuklarına gelecek vaad edilmediği için Kosova’dan kaçmaktalar” ifadelerini kullanan milletvekili Rekaliu, yapılan kamuoyu araştırmalarının, Kosovalıların  ülkeyi terk etmekte arzulu olduklarını gösterdiğini belirtti.

Kosova’yı son 4 yıl içinde 150 bin kişi terketti.

 

Kaynak: Kosovaport.com


İçeriği Paylaş