Cumhurbaşkanı Radev, Başmüftü Dr. Mustafa Hacı ile bir araya geldi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, bugün Cumhurbaşkanlığı konutunda bir araya geldiği Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı ile görüşme gerçekleştirdi. Devlet Başkanı, Başmüftülüğün Bulgaristan’da geleneksel İslam anlayışını benimseyen Müslümanların Bulgaristan toplumunda hoşgörü ve anlayışı teşvik etmeye yönelik tutarlı eylemlerinden dolayı Dr. Hacı’yı tebrik etti. Cumhurbaşkanı ayrıca ülkemizde aileyi güçlendirmek ve Bulgaristan toplumunu birleştiren gelenekleri korumaya yönelik geleneksel dinlerin rolünü vurguladı.

Dr. Mustafa Hacı, Bulgaristan Başmüftülüğü adına Rumen Radev’i ikinci dönem Bulgaristan Cumhurbaşkanı olarak göreve başlamasından dolayı tebrik etti. Başmüftü, Bulgaristan Cumhurbaşkanının bilgeliği ve azmi ile dünya ve ülkemiz için bu zor zamanlarda insanlarımızı birleştirmeye devam edeceğine olan inancını dile getirdi.

Radev, görüşme sırasında devletin, küçük ve büyük şehir merkezlerinden uzak yerleşimlere odaklanarak ayakta tedavi hizmeti verecek 390 sağlık kuruluşu inşa etme ve donatma ve ayrıca hava ambulans hizmetleri sağlamak için bir sistem oluşturma çabalarını vurguladı. Görüşmede Bulgaristan’daki Müslüman din adamlarının eğitimini üstlenecek Yüksek İslam Enstitüsünün akreditasyon konusu da ele alındı.

Kaynak: Kırcali Haber


İçeriği Paylaş