Bulgaristan ve Makedonya’ya Katar yatırımı gelebilir

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Katar, Bulgaristan ve Makedonya‘ya yatırım yapmakla ilgileniyor. Körfez ülkesinden üst düzey yetkililer ve işadamlarından oluşna bir heyet, Sofya’ya yaptığı üç günlük ziyareti 6 Mayıs Pazar günü tamamladı. Heyet üyeleri, başta tarım, gıda, sağlık ve kültür alanlarında olmak üzere karşılıklı çıkar içeren projeleri tartıştı. Sofya’dan sonra, Katarlı işadamları enerji sektöründeki fırsatları incelemek üzere Makedonya’ya geçti.

***

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, Türkiye‘nin iç borçlarıyla ilgili kaygılarını gerekçe göstererek 1 Mayıs’ta ülkenin döviz ve yerel kurdaki uzun vadeli görünümünü olumludan durağana düşürdü. Aynı gün kuruluş, Atina makamlarının özel alacaklılarla olan büyük bir borç silme girişimini tamamlaması sonrasında komşu Yunanistan‘ın puanını yükselterek seçici temerrütten çıkardı.

***

Sırplar, işyerinde iş İngilizcesi konusunda yetkinlik açısından dünyanın ilk beş ülkesi arasında yer alıyor. ABD merkezli Global English Corporation tarafından derlenen yıllık İş İngilizcesi Endeksi, ülkeyi Filipinler, Norveç ve Estonya’nın ardından dördüncü sıraya koyuyor. Araştırma, dünya üzerinde teste tabi tutulan 108 bin kişi arasında yürütüldü.

***

Arnavutluk Bakanlar Kurulu, ülkenin yenilenebilir enerji üretimine sermaye koymaya istekli olan yatırımcılara teşvik sağlama amaçlı bir kararı geçen hafta onayldı. Ekonomi, Ticaret ve Enerji Bakanlığı tarafından masaya konan öneriye göre, bu tür projelerdeki yatırımcılar hazine arazilerini 1 avroluk sembolik bir ücret karşılığında imtiyazlı şekilde alabilecek.

***

Sırp hükümeti temsilcileriyle Securum Equity Partners Europe yönetimi arasında, 8 Mayıs Salı günü dünyanın en büyük güneş parkını Sırbistan’da inşa etme konusunda bir mutabakat anlaşması imzalandı. 2 milyar avroluk proje 1.000 mW kapasiteye sahip olacak ve 3 bin hektarlık bir alanı kaplayacak. İnşaat üç ila beş yıl sürecek ve 2.500-3.000 kişiye iş sağlayacak.

***

Arnavutluk Merkez Bankası müdürü Ardian Fullani 4 Mayıs Cuma günü yaptığı açıklamada, ekonominin başlıca aktivite hizmet ve ticaret sektörlerinde yoğunlaşmak üzere 2011 yılında %3,1 büyüdüğünü söyledi. Önceden, hükümet %5’lik bir büyüme tahmin etmişti.

***

Sırbistan‘ın Kragujevac kasabası, 9 Mayıs Çarşamba ve Cuma günleri arasında Üçüncü Uluslararası Güneydoğu Avrupa Otomotiv Tedarikçi Ticaret Fuarı’na ev sahipliği yapıyor. Etkinlik, bölgede türünün en büyüğü olma özelliğini taşıyor.

(Çeşitli kaynaklar — 02/05/12-09/05/12)

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.