Balkanlardaki sığınmacılar yeni rota arıyor

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

goc

Macaristan’ın Sırbistan ve Hırvatistan sınırına tel örgü çekmesi üzerine Avrupa’ya gitmek için yeni rota arayan sığınmacıların havalar iyice soğumadan Arnavutluğa doğru yönelmeleri gündemde

 

Daha iyi bir yaşam umuduyla Batı Avrupa ülkelerine ulaşmak isteyen sığınmacıların, havaların soğuması ve Macaristan’ın sınırlarına tel örgü çekmesinin ardından yeni rotalara yönelme olasılığı artıyor.

Yunanistan üzerinden Makedonya’ya, oradan da Sırbistan’a giren sığınmacılar, Macaristan ya da Hırvatistan üzerinden Batı Avrupa ülkelerine ilerliyor. Havaların soğumaya başlaması ile Macaristan’ın Sırbistan’dan sonra Hırvatistan sınırına da tel örgü çekme kararı, sığınmacıların daha sıcak olan güney ülkeleri Karadağ ve Arnavutluk’a yönelme ihtimalini gündeme getirdi.

Arnavutluk Başbakan Yardımcısı Niko Peleşi, konuya ilişkin açıklamasında, “Arnavutluk, bugüne kadar ne geçiş ülkesi ne de hedef ülke oldu. İleride geçiş ülkesi olabiliriz ancak hedef ülke olmayız” ifadesini kullanarak sığınmacıların Arnavutluk-Karadağ rotasına yönelebileceğinin sinyalini verdi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Arnavutluk Temsilciliği Uzmanı Edlira Baka, bölgede daha önce de sığınmacı akınlarının yaşandığını, dolayısıyla olası senaryolara hazırlıklı olduklarını kaydetti.

Son dönemde Arnavutluk’ta sığınmacı sorunu olmadığını aktaran Baka, 2014 yılında 2 bin 600 sığınmacının ülkeyi “koridor” olarak kullandığını söyledi. Arnavutluk’un sığınmacılar için “kalıcı değil, geçici ülke” olduğunu vurgulayan Baka, sığınmacıların büyük çoğunluğunun hedefinde Almanya gibi Batı Avrupa ülkeleri olduğunu kaydetti.

 

Kaynak: Dünya Bülteni/ Haber Merkezi


İçeriği Paylaş