Kocaeli’de Bulgaristan Göçmeni iki aikidocu

Haberler
İçeriği Paylaş

Kocaeli Yahya Kaptan dojo sorumlusu Vejdi Atakan ve Gölcük dojo sorumlusu Dr. Fehmi Aydoğan aikido seminerine katılmalarının yanısıra antrenörlük eğitimine katılarak camiamızı en güzel şekilde temsil ettiler.

Türkiye Wushu Federasyonunun  Sakarya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda (BESYO) düzenlediği Aikido Antrenörlük eğitimi 27/05/2012 tarihinde Japon Kenji Kumagai Shihan’ın semineri ile start aldı. BESYO spor salonunda gerçekleştirilen seminerde aikidoya gönül vermiş çeşitli illerden 50 katılımcı 7. dan aikido üstadı Kenji Kumagai’nin engin bilgileri ve teknik taktıkleri ile dolu 2 saat geçirdiler.

Aikido, yüzyılımızın başlarında Morihei Ueşiba isimli bir Japon savaş sanatları ustasının şekillendirdiği, kişinin kendisi ve çevresindeki herşeyle, evrenle uyum içerisinde olması felsefesi üzerine inşaa edilmiş bir savunma sanatı, bir yaşam yöntemidir. Aikido’da yarış yoktur ve başkasına üstünlük sağlamak gerçek başarı değildir. Gerçek başarı kişinin kendisine üstünlük sağlamasıdır.

Kenji Kumagai Türkiye’de aikidoyu 1982 yılında İstanbul’da başlattı. İlk öğrencilerinden Lemi Bağdatlılar, Ali Uludağ ve Mustafa Aygün halen çalışmalarına devam etmektedir. Seminer sonunda Türkiye Wushu Federasyon Başkanı Abdurrahman Akyüz Aikido dalında yaptığı katkılardan dolayı Kenji Kumagai Shihan’a teşekkür rozeti taktı. Ayrıca Lemi Bağdatlılar’a, Ali Uludağ’a ve  Mustafa Aygün’e de 6.Dan Onur belgelerini takdim etti.

Aikido üstadı Kenji Kumagai Türkiye’de de aikido açısından büyük bir potansiyel bulunduğunu ifade etti. Türkiye’de iş ve sanayi alanındaki gelişmelerin yanı sıra savaş sanatı alanında da önemli ilerlemeler olduğunu belirten Kenji Kumagai: “Aikido denildiği zaman spor anlaşılmamalı, budo (savaş sanatı) olduğu bilinmelidir. Aikido, esneklik demektir. Aikidoda kural ve yarış yok, aikidoyu başka herşeyden ayıran budur. Biz yenmeye çalışmıyoruz, sadece kendimizi güçlü hale getirerek  sevgi ve barış yolunda ilerlemeye çalışıyoruz” diyerek aikidoya gönül verenlere doğru yolda üstün başarılarla ilerlemelerini diledi.

Bal-Türk


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.