“Evliya Çelebi’nin İzinden” Bulgaristan Yolu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

TRT ve Türk Dil Kurumu’nun işbirliğinde çekimleri devam eden “Evliya Çelebi’nin izinden” belgeselinin Mısır’dan Macaristan’a, Şam’dan Balkanlara uzanan yolunda, ekip Bulgaristan çekimlerine geldi.
Yönetmenliğini Dağlar Atabey’i, danışmanlığını Seyit Ali Korkmaz, Prof. Dr. Melek Özyekgin ve eski TDK Başkanı Prof. Dr. Şükrü Akalın’ın yaptığı “Evliya Çelebi’nin izinde” belgeseli için Bulgaristan’a gelen TRT Türk ekibi, 400 yıl önce yaşamış bu ünlü seyyahın izlerine Sofya ve Filibe’de rastlamaya çalıştı.
Evliya Çelebi’nin izinde yollara düşen ekip, üç gün boyunca Sofya, Filibe, Plevne ve Tuna boyunda Çelebi’nin Seyahatnamesi ışığında çekimlerini sürdürdü.
Bu program, 17. yy’ın ünlü seyyahı Evliya Çelebi’nin hayatı ve seyahatlerini konu alan 10 bölümden oluşan bir belgesel. TRT Türk ekranlarından izleyicisi ile ilerleyen aylarda buluşacak olan belgesel ünlü seyyahın 10 ciltten oluşan Seyahatnamesi ışığında ilerlemektedir. Her bölümde, bir ciltte yer alan önemli mekanlar, hiç duyulmamış insan hikayeleri, bugün için inanılması güç ama o dönem için olağan öyküleri ele alarak, 17. yy’da oldukça büyük bir toprak hakimiyetine sahip Osmanlı şehirlerine farklı bir bakış açısı getirmektedir.
Unesco tarafından 2011 yılı evliya Çelebi yılı ilan edilmişti. Evliya çelebi’nin doğumunun 400.yılına adanan bu yılın ardından Evliya Çelebi’nin hayatı ve eseri daha yakından incelenmeye başlandı. Dünya kültür tarihi için delil kabul edilen 400 yıl önce 30 ülke 257 büyükşehir, 147 dilin konuşulduğu coğrafyayı gezmek için milyonlarca km yol kateden Evliye Çelebi’ye bugüne kadar fazla iyi tanınmamıştı. Unesco, 2011 yılını dünya Evliya Çelebi yılı ilan etti. TRT Türk ve Türk Dil Kurumunun desteğiyle Evliya Çelebi’nin gezdiği coğrafyalar adım adım belgeselleştirilerek gelecek kuşaklara aktarılabilmek amacıyla “Evliya Çelebinin izinde” belgeseli bu sonbaharda TRT Türk ekranalrında izleyiciyle buluşacak.

AJANS BG


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.