Yunanistan grevler yeniden başlıyor

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan’da, kurulmasıyla sonuçlanan siyasi kriz süresince ara verilen grev eylemleri yeniden başladı

Yunanistan’da, Papandreu hükümetinin istifa ederek, yeni bir işbirliği hükümeti kurulmasıyla sonuçlanan siyasi kriz süresince ara verilen grev eylemleri yeniden başladı.

Mali krizin aşılmasına yönelik reformlar çerçevesinde, mesleklerinin serbestleştirilmesine ve sağlıkla ilgili ödemelerin kısıtlanmasına itiraz eden Attiki ve Pire bölgelerindeki eczacılar, bugün için 24 saatlik grev kararı alırken, Yunanistan Elektrik Teşkilatı (DEH) çalışanları da başlangıç tarihinin daha sonra belirleneceği 48’er saatlik art arda grevler yapacağını açıkladı.

Reformlar temelinde, devletin yeniden yapılandırılması çerçevesinde kamu kuruluşlarının özelleştirilmesine itiraz eden DEH çalışanları sendikasından yapılan açıklamada, “Halkın arzusunun hilafına oluşturulan çıkar hükümeti, Yunan halkının mülkiyetini yok pahasına satabilmek için yasal engellerin ötesinde de daha çok engeli aşması gerekecek. Papadimos efendi, gel de al, seni bekliyoruz” ifadesine yer verildi.

Bu arada, taşınmaz mal varlıklarına getirilen ek vergilerin elektrik faturalarıyla tahsil edilmesini öngören kanuna da itiraz eden DEH sendikacıları, dün akşam saatlerinde DEH’in, Atina’da Mesogion caddesindeki bürolarını işgal etti. Sendika Başkanı Nikos Fotopulos yaptığı açıklamada, “faturaları ödeyemeyen yoksulların elektriklerinin kesilmemesi için işgal eylemini gerçekleştirdiklerini” söyledi.

DEH sendikacıları daha önce de yaklaşık 4 milyon avroluk borcunu ödemediği gerekçesiyle Sağlık Bakanlığının elektriğini kesmişti.

Diğer yandan, aralarında Atina Metrosu’nun da bulunduğu elektrikli toplu ulaşım araçları (metro, tramvay, elektrikli tren, toleybüs) çalışanlarının da bugün saat 12.00 ile 16.00 arasında iş durdurma kararı aldığı bildirildi.

Elektrikli toplu ulaşım araçları çalışanları, tasarruf önlemleri çerçevesinde maaşlarda yapılan kesintilere ve işten çıkarılmalara karşı geliyor’

Bu arada, Atina’da yayımlanan Elefterotipia gazetesi çalışanlarının da bugün saat 06.00’dan itibaren 48 saatlik grev kararı aldığı bildirildi.

Yunanistan Gazeteciler Sendikası’ndan (ESHEA) yapılan açıklamada, Elefterotipia gazetesinde çalışan gazetecilerin, idari personelin, matbaacıların ve dağıtıcıların Ağustos ayından beri maaşlarının ödenmediği gerekçesiyle grev kararı aldığı belirtildi.

Elefterotipia gazetesi kısa bir süre önce, mali sıkıntılar nedeniyle Yunan Alpha Bank’tan 8 milyon avro kredi talebinde bulunmuş, ancak gazetenin bu talebi banka yönetimince ret edilmişti.

Kaynak: A.A.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.