“Kocaeli Balkan Gençlik Kampı 3” projesi gala ile sona erdi

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından desteklenen “Kocaeli Balkan Gençlik Kampı 3” projesi Balkan Kültür Evi bahçesinde düzenlenen gala yemeği ve sertifika töreni ile sona erdi.

Programın kapanış etkinliği Seka Park’ta bulunan Balkan Kültür Evi’nde gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk, Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu ile derneğin şube başkanları ile Maphoytag, Batı Trakya Türkleri İzmit Şubesi, Istırancalılar Derneği, BAMDER, gibi Rumeli Balkan Dernek Başkan ve yöneticilerinin katıldığı programda, gençlik kampına katılan öğrencilere katılım sertifikaları takdim edildi.

13 GÜN SÜRDÜ

2013 yılında ilki düzenlenen ‘Kocaeli Balkan Gençlik Kampı’ programının 3’üncüsü renkli görüntülerle sona erdi. 13 gün süren ‘Kocaeli Balkan Gençlik Kampı 3’ kapsamında katılımcı öğrenciler Kocaeli başta olmak üzere çeşitli illeri de gezerek keşfetti. Ayrıca öğrencilere sınıf dersleri ve seminerler de Kocaeli Fuarı’nda bulunan Sivil Toplum Merkezi’nde verildi.

GÖNÜL DOSTLARIMIZ, AKRABALARIMIZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Özak, Balkanlarda yaşayan gençlerle buluşmanın çok önemli ve mutluluk verici olduğunu ve Büyükşehir Belediyesi olarak Balkanlara her zaman destek verdiklerini söyledi. Özak, “Bulgaristan ile Türkiye arasında dostluk bağını siz kuruyorsunuz. Balkanlarda yaşayan Müslüman Türkler, hepsi gönül dostlarımız ve akrabalarımız. Balkanlar, bize ecdadımızın mirasıdır” dedi.

BİZİ UNUTMAYIN

Bal­-Türk Genel Başkanı Dr.Çolakoğlu, 2013 yılında başlattıkları Kocaeli Balkan Gençlik Kampı programlarını gelecek yıllarda da genişleterek sürdüreceklerini açıkladı. Kısa konuşma yapan Kent Konseyi Başkanı Köktürk, güzel sesiyle Rumeli türküsü söyledi, katılımcılardan alkış aldı. Bulgaristanlı öğrencileri temsilen bir konuşma yapan öğrenci Fatma Hocaova, duygusal bir konuşma yaptı, “Kendinizi bizden ayrı tutmayan, bizi unutmayan Anavatanımızın evlatlarına teşekkür ediyoruz. İstanbul’u, Bursa’yı ve Kocaeli’nin camilerini, tarihi eserlerini, doğal güzelliklerini görünce kim olduğumuzu anladık.” dedi.

Balkanlı konuklar, konuşmalarında, Türkiye’ye her zaman ihtiyaçlarının olduğunu, Türkiye ile bağlarını kimsenin asla koparamayacağını, Anavatanla bir vücudun azaları gibi olduklarını söyledi. Gala yemeği ve sertifika töreninde Varna Mavi Boncuk Folklor ekibi gösterisi keyifle izlendi. İlimizdeki Balkanlı misafir öğrencilere sertifikaları verildi.

İSTANBUL, BURSA VE KENTİMİZİ GEZDİLER

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından 16­-29 Ağustos tarihleri arasında bu yıl 3’ncüsü düzenlenen Bulgaristan’dan 62 ilk, orta ve lise öğrencisinin katıldığı “Kocaeli Balkan Gençlik Kampı 3” programı çerçevesinde, Kocaeli Üniversitesi de tanıtıldı. Öğrenciler Türkçe, Tarih, Başarı ve Şahsiyet eğitimi gibi dersler ile seminerlere katıldılar. Kocaeli, İstanbul ve Bursa ile ilimizin tarihi ve turistik yerlerini gezdiler.

11013305_1620779548211749_6159268816157918426_n

 


İçeriği Paylaş