Kırcaali’de Sivil İnisiyatif Şehitlerini Yâd Etti

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Kırcaali Bölgesi gençlerinin oluşturduğu sivil inisiyatif 19 Mayıs şehitlerini, gazilerini ve direnişin sembolü kahramanlarını andı ve Killi’de hep birlikte iftara katıldı. Programa Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu (BGF), Kocaeli Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Türk) ile Sultanbeyli Balkan Göçmenleri Derneği de destek verdi.

Direnişin Günü 19 Mayıs 1989

19 Mayıs 1989 Cebel’de (Şeyhcuma)  Bulgaristan’ın komünist rejimine karşı başkaldırının günü, direnişin ve uyanışın günü… 26 Aralık 1984’te başlayan zorla isim değiştirme 1985 yılında 1 milyon 336 bin Türkün adının değiştirilmesi ile tamamlanmıştı. Ancak bu zoraki Bulgarlaştırma/Hristiyanlaştırma sürecini asla kabul etmeyen Türkler 19 Mayıs 1989’da isimleri, kimlikleri milliyetleri ve dinleri uğruna yollara döküldüler. Bu başkaldırı tüm Bulgaristan’a yayıldığı gibi ardından 1989 büyük göçünü getirdi. Bulgaristan’ı sarsan bu göç komünist rejimin de sonunu getirmişti.

Samimi Anma Törenlerinden Siyasallaşan Törenlere

İlk zamanlar 19 Mayıs törenleri isimleri ve kimlikleri uğruna şehit düşenlerin, gazilerin ve o kahramanların hatırasını canlı tutmak adına yapılmıştı. Ancak daha sonra Türklerin/Müslümanların hamisi olduğunu iddia eden HÖH/DPS bu törenleri kendi siyasetine alet edince törenler ruhunu da kaybetti. Bu yıl mübarek Ramazan ayında kasaba ortasında yakılan ateşte pişirilen çevirmeler, kebap kokuları arasında yapılan kutlamalar tam bir dejenerasyonu gösteriyordu.

Sivil İnisiyatiften Sivil Anma

Bu görüntüden rahatsız olan Kırcaali’nin Kızılağaç İlçesinde bağımsız meclis üyesi olan Feridun Halil ve bölge gençlerine Yukarı Cuma (Blagoevgrad) bölgesinden destek veren İsmail Cinci (Dost Partisi Eski İl Başkanı) ve bölge gençleri bir araya geldi. Bu birliktelikle sade bir şekilde şehit, gazi ve kahramanlarını yad ettiler. Şehitlerinin ruhuna Fatihalar gönderdiler.

Oluşturulan bu sivil inisiyatife BGF, Bal-Türk ve İstanbul/Sultanbeyli Balkan Göçmenleri Derneğinden de destek geldi. Destek veren derneklerin yönetici ve üyelerinden oluşan bir otobüs katılımcı bu sivil inisiyatifi yalnız bırakmadı.

BGF Federasyonu Genel Başkanı Dr. Kader Özlem tarafından temsil edilirken, Bal-Türk Genel Başkan Vekili Şükrü Ar ve Sultanbeyli Balkan Göçmenleri Derneği başkan Vekili Mehmet Vatansever ve yönetim kurulu üyeleri de programda yer aldı.

Kırcaali’de Medrese ve Kırca Ali Türbesini Ziyaret

Türkiye’den gelen kafile önce Kırcaali’deki Medreseye gitti. Bugün müze olarak kullanılan medreseyi gezen heyet ardından Kırcaali Camii ve Kırca Ali Türbesini ziyaret etti.

Yedi Kızlar Camiini Ziyaret

Türkiye heyeti sivil inisiyatifin rehperliğinde Kırcaali’den sonra Kızılağaç (Kirkovo) ilçesi Nalbantlar (Podkovo) Köyüde bulunan Yedi Kızlar Camii ziyaret edildi. Burada camiin banileri olan Yedi Kızlara dua edildi ve yüksek bir manevi atmosfer içerisinde ikindi namazı eda edildi.

Nuri Turgut Adalı ve Türkan Bebek

Yedi Kızlar Camii ziyaretinin ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin “Gazi” ünvanı verdiği ve Bulgaristan’ın komünist döneminde, kimliği, dini, milliyeti uğruna yirmi yıl hapis yatan kahramanlardan Nuri Turgut Adalının kabri ziyaret edildi. Turgut Adalının hayatı ve mücadelesi hakkında bilgi verildikten sonra ruhuna Fatihalar okundu.

Şehitlerimiz Siyasete Alet Edilmemeli

Buradan ayrılan heyet 1984 yılının en küçük şehidi Türkan Bebek ve diğer şehitlerin kabrini de ziyaret etti. Şehit yakınlarının en büyük şikâyeti şehitlerin mekânlarının siyasallaştırılması idi. İsimleri ve kimlikleri uğruna şehit düşenlerin yakınları ve bölge halkı şehitlerin siyasete alet edilmesinden oldukça rahatsız. Programa da katılan bir şehit yakınının şu sözleri manidar idi: “şehitlerimiz, ismi, dini ve milliyeti uğruna hayatlarını hiçe saydılar; o partinin bu partinin uğruna değil! Siyasi partilerin şehitlerimizi kendi emelleri için kullanmalarını istemiyoruz” diye haykırıyordu.

Killi’de Büyük İftar

Ziyaretlerin ardından Killi’ye (Kirkovo) geçen heyet akşam namazının ardından köylülerle birlikte samimi  bir iftar yaptılar. Yer sofrasında dayanışma içerisinde geçen iftara TC Filibe Konsolosluğu Konsolos Muavini Mehmet Akif Özyol ve Sekrter Erhan Arabacıoğlu da katıldı. İftarın ardından Şeyhcuma’ya geçen heyet burada sivil inisiyatifin gençleri ile birlikte değerlendirme yaptı.

Sivil Toplum Önemli

Program hakkında değerlendirme yapan BGF Genel Başkanı Dr. Kader Özlem, “Bulgaristan’daki  Türkler/Müslümanlar arasında sivil toplum kültürünün gelişmesinin son derece önemli olduğu açıktır. Bu alandaki yetersizlikler siyasi partilere mecburiyeti ortaya çıkarıyor. Önemli olan  toplumun gelişmesidir. Aydınlanma ve gelişme ancak sivil inisiyatifle ve gençlerle olabilir.” Diyerek, genç hareketin önemine vurgu yaptı.


İçeriği Paylaş