Bal-Türk’ün organize ettiği Nevrekop programı sona erdi

Bal-Türk'ten Haberler Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

2011 yılında Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneğinin organize ettiği ve İzmit Belediyesi Meclis üyelerinin katıldığı Bulgaristan ve Yunanistan programı gerçekleşmişti. Bu programın Nevrekop bölümünde yaklaşık iki bin kadar Nevrekoplunun İzmit Yenişehir Mahallesinde ikamet ettiğini öğrenen Başkan Dr. Nevzat Doğan uzun süredir Nevrekop’a gidemeyen hemşehrilerini Bulgaristan’ın Nevrekop bölgesindeki köylerine gönderme sözü vermişti.

Bu yıl bu gerçekleşti ve geçtiğimiz Çarşamba günü bir otobüs Nevrekop’a hareket etti. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın bizzat uğurladığı Nevrekoplular köylerine ve yakınlarına kavuşmanın mutluluğunu yaşarken,  dört gün boyunca akrabalarıyla güzel anılar yaşadılar ve hasret giderdiler. Gidenler arasında oralarda akrabası kalmamakla birlikte eski evlerini ziyaret edenler de vardı. Çocukluklarını geçirdikleri evlerini tekrar görmek de duygulu anların yaşanmasına sebep oldu. Programın dönüşünde herkes Dıbnitsa Köyü’nün meydanında toplanmış ve yakınlarını uğurluyordu. Birliktelik sona ermiş ve ayrılık yine başlamıştı.

Bal-Türk’ün Temasları

Kafileye yine kendisi de Nevrekop doğumlu olan Bal-Türk Yönetim Kurulu üyesi Erol Meyzin başkanlık ederken, Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, Genel Sekreter Halit Meriç ve Bal-Türk’ün eski genel başkanlarından Hüsrev Sipahi de katıldı. Bal-Türk yönetimi Gırmen Belediye Başkanı Ahmet Başev, bölge yöneticileri ve gençlik grupları ile de görüşmeler yaptı. Bölgeye yapılabilecek yatırımlar konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

 


İçeriği Paylaş

1 thought on “Bal-Türk’ün organize ettiği Nevrekop programı sona erdi

  1. Selamlar.nevrekopta bir zatı muhteremin kabrini arıyoruz. Yardımcı olursanız çok memnun olacağız.şeyh ahmed rifat efendi halveti tarikatı şeylerindendir.külliyesi harpte yanmış elimizdeki kaynaklar cami ve türbesinin bu yangında kurtulduğunu yazıyor.başkada malumatımız yok.bizim için çok kıymetli ve mühim olan bu mevzuda bize yardım edermisiniz.nevrekopta şeyh ahmet rifat efendi diye bir zat mezar,cami avlusundada olabilir.şimdiden çok teşekkürler.istanbul esenyurt kastamoni araç yeşilova köyü derneği.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.