Kaplan Paşa türbesinin üzerine gökdelen

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

turbe

Tiran’daki Kaplan Paşa Türbesi yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. 6 yıldır çevresi kapatılan türbenin üzerinde bir gökdelen inşa ediliyor. Osmanlı döneminde kentin önemli şahsiyetlerinden Kaplan Paşa Türbesi hakkında kültür miraslarını koruma derneklerinin girişimlerinden sonuç alınabilmiş değil.
Arnavutluk’un başkenti Tiran’ın merkezinde zamana direnen Osmanlı mirası bir eser; Kaplan Paşa türbesi. Türbe Osmanlı döneminde şehrin ileri gelenlerinden olan Kaplan Toptani’ye ait. Kaplan Paşa’nın babası Adem Paşa tarafından yaptırılan türbe Tiran’ın tarihinde de önemli bir yere sahip.

Şu anda türbenin bulunduğu yerin yanında 17. yüzyılda Adem Paşa’nın şehrin ilk camiini de yaptırdığı biliniyor. Ancak cami İkinci Dünya Savaşı sonrası komünist rejim tarafından yıktırılmış. Kaplan Paşa Türbesi ise bugün yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Tarihi eser statüsündeki türbe restorasyona muhtaç durumda.

Kültür mirası olan türbenin duvarında “Devlet tarafından korunmaktadır” yazısı eserin bugünkü durumuyla tezat oluşturuyor. 6 yıldır çevresi kapatılan türbenin üzerinde bir de gökdelen yükseliyor. İnşası süren gökdelenin “özel mülk’ sayılmasından dolayı türbeyi de görmek mümkün olmuyor. Kültür miraslarını koruma dernekleri şikayette bulunsalar da henüz bir sonuç alınabilmiş değil.

KÜLTÜR BAKANLIĞI KORUMADI

Araştırmacı yazar İslam Haydarbegu türbeyle alakalı şunları söyledi: “Kaplan Paşa, Adem Paşa’nın oğluydu ve burada bulunan caminin avlusunda türbeleri mevcuttu. Ama o dönemki rejim tarafından yıkıldı. Şimdi de daha kötüsü de yapılıyor. Üstüne bir gökdelen dikildi. Halbuki bu tarihi eser Kültür Bakanlığı tarafından koruma altındaydı. Şimdi gölgede kaldı. Maalesef hâlâ birkaç tane kalan tarihi eserimizi koruyamıyoruz.”

Adem Paşa’nın ilk oğlu Mustafa’nın küçük yaşta ölmesinden sonra, caminin bahçesine yaptırılan üç türbeden biri olan Kaplan Paşa Türbesi, o yapılardan bugüne gelmeyi başaran tek eser. Sekiz sütunlu türbenin mezar taşı ve sandukası kaldırılsa da estetik bir mimarinin izlerini hala saklıyor. Tiran’ın en eski merkezlerinden olan, İskenderbey Meydanı’nın hemen yanında bulunan türbe, yakınındaki Ethem Bey Camii ve saat kulesi gibi yıllara meydan okuyor. Türbenin akıbetinin ne olacağı ise akıllarda soru işaretleri bırakıyor.

 

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı


İçeriği Paylaş