Uluslararası çiftler boşanmada kanun tercihi yapacak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Farklı ülke vatandaşları olan çifler, boşanma esnasında hangi ülkenin kanunlarına uymasına kendileri karar verecek. Avrupa Parlamentosu, kabul ettiği yasal boşanma yolunu düzenleyen değişiklikler 18 ay sonra devreye girecek.

Belçika’da yaşayan Fransız ve Alman arasındaki evli çiftin, boşanma esnasında Belçika, Almanya veya Fransa yasalarının geçerli olmasında tercih kullanacak. Sofya’da AB temsilciliğin duyurduğu habere göre bununla ilk kez “yoğun işbirliği” gerçekleştirilecek. Bu tabir, bazı AB üyesi ülkelerin, kendi aralarında ortak olan bazı kanunları kabul etmesine olanak sağlıyor. Şu ana kadar alınan kararlarda tüm AB ülkelerine geçerli oluyordu.

Kararı uygulamaya kabul eden ülkeler arasında Avusturya, Bulgaristan, Belçika, Almanya, İspanya, İtalya, Malta, Litvanya, Lüksemburg, Portekiz, Romanya, Slovenya, Macaristan ve Fransa yer alıyor.

AB’de şu anda 122 milyon nikahtan yüzde 13’ü “uluslararası” sayılıyor. 2007’de yapılan 1 milyon boşanmadan yüzde 13’ü farklı ülke vatandaşları olan çiftlerden olduğu aktarıldı.

Zaman

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.