Avrupa Konseyi Başkanı Tusk Bulgaristan’da

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’a iki günlük ziyarete gelen Avrupa Konseyi Başkanı Donal Tusk ile görüşen Başbakan Boyko Borisov, “Ülkemizde yeni bir mülteci kampı kurmayacağız. Suriye’de serbest güvenlik bölgesi kurulması konusunda ısrarlıyız” dedi.

Varna şehrindeki Euxinograde Hükümet Konutu’nda Donald Tusk ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Borisov, konuğu ile Avrupa’daki sığınmacı krizini ile Suriye’den gelen göç akımını değerlendirdiklerini açıkladı.

“Ülkemizde yeni bir mülteci kampı kurmayacağız. Suriye’de serbest güvenlik bölgesi kurulması konusunda ısrarlıyız” diyen Borisov, Sığınmacıların kendi ülkelerine yakın yerlerde tutulmalarının iyi olacağını söyledi.

Borisov, gerek Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, gerekse konuğu Avrupa Konseyi Başkanı Tusk ile yaptığı görüşme sırasında güvenlik bölgesi oluşturulmasının dışındaki kararların Avrupa’ya ve özellikle Bulgaristan’a getirebileceği riskleri dile getirdiğini ifade etti.

Bulgaristan’ın gerek kara sınırını, gerekse deniz sınırını başarılı olarak koruduğuna işaret eden Borisov, Avrupa Konseyi’nin son toplantısında 40 bin kişinin Edirne’ye dayandığının haberini verdiğini anımsattı.

Bulgaristan’ın bir akım tehdidinin altında bulunduğunu aktaran Borisov, bu durumda “eğer” koşulu ile tanımlanabilecek ihtimalinin karşısında Avrupa Birliği’nden destek istediğine vurgu yaptı.

Konsey başkanı Tusk ise Bulgaristan’n adalet sistemi, yolsuzluk ve örgütlü suçlarla mücadele sektörlerindeki gerekli reformları yapmak zorunda olduğunu belirterek, Bulgaristan’ın Schengen sahasına katılmaya hazır olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği’nin (AB) Bulgaristan ile bu konuda dayanışma içinde olduğunu açıklayan Tusk, sınırlarında sorunların çıkması durumunda Birliğin desteğine güvenebileceğini de sözlerine ekledi.

Donald Tusk sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aslında tartışmalar, krizin belirtileri ile uğraşmaktan ziyade, krizin ana nedenleri ile baş etme yolları üzerine yapılmalı. AB dış sınırlarına kontrolünün yeniden toparlanması esas bir görev sayılır. Ancak bu şekilde göçle ilgili insanı yardım konusunda etkin ve başarılı politika uygulanabilir”

Borisov, Tusk görüşmesinde ayrıca Kuzey Akım ve Güney Akım gibi Avrupa’nın enerji güvenliğini ilgilendiren konularında ele alındığı belirtildi.

Kaynak: Anadolu AJANSI


İçeriği Paylaş