“Kadrajımdan Balkanlar” fotoğraf sergisi açıldı

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte düzenledikleri ‘Kadrajımdan Balkanlar’ konulu fotoğraf sergisi, Sekapark içindeki Balkan Kültür Evi’nde açıldı.

 

Bal-Türk üyelerinin Balkan coğrafyasına yapılan gezilerde çektikleri fotoğraflar ile göçmenlerin ailelerinden aldıkları siyah-beyaz fotoğrafların yer aldığı serginin açılışına Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, , Yalova Bal-Göç Derneği Başkanı Lütfi Özgür, İstanbul Anadolu Yakası Bosna Sancak Derneği yöneticileri Fatih Günay ve Adnan Gülsunay, Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Başkanı Bilal Dündar ile birlikte Bal-Türk genel merkez yönetim kurulu üyelerinden Genel Başkan Yardımcıları Adnan Metin, Hatice Korkmaz, Doğan Aydın, Genel Sekreter Yardımcısı Şükrü Ar, Yönetim Kurulu üyeleri Nurullah Şen, Doç. Dr. Selçuk Koç, Genel Muhasip Süleyman Kızılkaya, Derince Şube Başkanı Berkant Aydemir, Körfez Şube Başkanı Ramazan Ferhatoğlu, Karamürsel Şube Başkanı Emine Öztürk, Gebze Şube Başkanı İsmail Yılmaz ve Çayırova Şube Başkanı Ergün Çavuş ile diğer şube yöneticileri ve çok sayıda üye katıldı. Program Sevgi Meyzin’in “Balkan Türkü” adlı yorumuyla başladı.

Sergiye ev sahipliği yapan Bal-Türk Genel Başkanı Çolakoğlu, “Biz oradan ayrılalı 100 yıl geçmesine karşın Balkan şehirleri hala Osmanlı’nın izlerini taşıyor” dedi.

Balkan Kültür Evi’nin Başbakan tarafından 5 nci Açılış Bayramında hizmete açıldığını hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Balkanların tarihimizde önemli bir yeri olduğunu, Osmanlı’nın yönünü hep batıya döndüğünü söyledi. Karaosmanoğlu, “Osmanlı, Balkanlara kılıçtan önce gönülle, sevgiyle gitti. Medeniyet, insanlık, adalet ve hizmet götürdü. Irkçılığın sonu yok. Ben milliyetçiyim, ama kafatasçı ve ırkçı değilim. Dilimi, dinimi seviyorum. İnsanımıza hizmet etmekten mutluluk duyuyorum. Balkanlarda hangi acıları nasıl yaşadık. Bu duruma düşmemek için çok çalışmalıyız. Güçlü olmazsak, Balkanlardan değil, buradan da atarlar bizi” dedi.

40 fotoğrafın yer aldığı sergi, Balkan Kültür Evi’nde 1 Ocak Salı gününe kadar açık kalacak.

 

 

 

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.