Bakan Delian Dobrev, “Türkiye’den bu kadar güçlü bir büyümeyi nasıl yakaladıklarını öğrenmek istiyoruz.”

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Ekonomi, Enerji ve Turizm Bakanı Delian Dobrev, “Türkiye’den bu kadar güçlü bir büyümeyi nasıl yakaladıklarını öğrenmek istiyoruz. Güzel örneklere bakmak hepimiz için çok önemli” dedi.

İstanbul’da düzenlenen Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi’nde

“Dinamik Bir Bölgede Yeni Fırsatlar Geliştirmek” adlı konferansta konuşan Dobrev, Türkiye’nin ekonomik gelişiminden övgüyle söz etti.

Dobrev, “Biz Türkiye’den bir şeyler öğrenmek istiyoruz. Bu kadar güçlü bir büyümeyi nasıl yakaladıklarını öğrenmek istiyoruz. Güzel örneklere bakmak hepimiz için çok önemli. Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki ekonomik durgunluk ve finansal krizler arkamızda. Artık Bulgaristan büyüme yolunda ilerliyor. Avrupa ülkelerinde pozitif büyüme gösteren altı ekonomiden biriyiz. 21 ülke büyük olasılıkla yılı negatif büyüme ile bitirecek. Büyüme oranımızın yüzde 1’in biraz üzerinde olması bekleniyor” diye konuştu.

Bulgaristan ekonomisinin Avrupa’daki birçok ülkenin ekonomik durumundan daha iyi bir konumda bulunduğunu vurgulayan Dobrev, şunları ifade etti:

“Çok düşük vergi oranlarımız var. Yüzde 10 kurumlar vergimiz var. Yüzde 5 temettü vergimiz var. Yüzde 10 gelir vergisi oranımız var. Bu vergi oranlarını sürdürmeyi düşünüyoruz. Bu çok düşük vergi oranlarını kriz boyunca sürdürdük ve bütçe açığımızı da artırmadık. 2009 yılında Bulgaristan yüzde 3’ten fazla bir bütçe açığı verdi ve ondan sonra da bütçe açığımız yüzde 3’ün altında kaldı. Bu yıl bütçe açığımızın yüzde 1,5 olmasını bekliyoruz. En düşük GSYH’ya oranla kamu borcuna sahibiz, sadece yüzde 15-16 oranında ve bununla gurur duyuyoruz. Mali ve makroekonomik istikrarla birlikte canlanarak bizi tekrar bu çabamız yüksek ekonomik büyüme yoluna götürecek.”

-3 milyar dolarlık Güney Akım Projesi-

Bulgaristan’ın Rusya ile yapılan anlaşmayla Güney Akım Doğalgaz Boru Hattı Projesi’ne resmen katıldığını belirten Dobrev, “Enerji verimliliği Bulgaristan için özellikle önemli bir konu. Çünkü biz enerji yoğun bir ekonomiyiz. Bulgar ekonomisi, İtalya’dan beş kat daha fazla enerji yoğun. Öncelikle enerji verimliliğine yatırım yapmamız lazım. İkinci olarak da enerji maliyetlerini düşürmemiz lazım. Daha uygun hale getirmemiz lazım” dedi.

Dobrev Bulgaristan’ın dün Güney Akım projesi ile ilgili olarak bir anlaşma imzaladığını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bu yatırım kararını alan son ülkeyiz. Güney Akım projesine katılan bütün ülkeler bu proje için yeşil ışık yakmış durumda. Bu projenin maliyeti yaklaşık 3,3 milyar avro olacak. Boru hattının tamamı yaklaşık 900 kilometre olacak. Karadeniz kıyısında bir kabul istasyonu olacak. Bulgar topraklarındaki inşaat önümüzdeki yılın ikinci yarısından önce başlayamaz. Güney Gaz Koridoru çok önemli bizim için. Çünkü bu bizim için tedarik güvenliği sağlayacak. Petrol boru hattı birkaç ülkeden geçmeyecek. Rusya’dan doğrudan doğruya Karadeniz’i geçerek Bulgaristan’a geçecek. Bu da bize büyük bir arz güvenliği sağlayacak. 2009 yılında, Bulgaristan halkı, işletmeleri ve ekonomisi gaz fiyatlarının yüksek olmasından dolayı büyük zarar gördü. Enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesine Güney Akım büyük katkı sağlayacak. Çok önemli bir proje bizim için bu proje.”

Projenin finansman olanakları hakkında da bilgi veren Dobrev,

“Bulgaristan’da bunun için özel olarak kurulan bir şirket var. Projenin yürütülmesinden o sorumlu. Burada amacımız yüzde 100 proje finansmanı sağlamak, başlangıçta hisse anlaşmasında yüzde 70’inin kredi ile finanse edileceği belirtilmişti. Bu aşamada biz yüzde 100’ünün proje finansmanı ile finasnse edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca diğer hissedarlarla da anlaştık” dedi.

http://www.kircaalihaber.com/


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.