Kaddafi dönemi artık kapandı

Български Новини
İçeriği Paylaş

Tunus ve Mısır’daki gelişmelerden etkilenerek 6 ay önce Libya’da başlayan isyan sonuca ulaştı. Ülkeyi 42 yıldır demir yumrukla yöneten Kaddafi için bir devir kapandı. Başkent Trablus’ta dramatik olaylar yaşanıyor.

 

Libya’da muhalif güçler başkent Trablus’un ana meydanına ulaştı.
Muhaliflerin, Muammer Kaddafi’nin sığındığı Bab El Aziziye dışında bütün Trablus’a hakim olduklarını ilan etmelerinin ardından Sky televizyonu, Trablus merkezindeki Yeşil Meydan’da bayraklarını dalgalandıran ve havaya ateş açarak kutlama yapan muhaliflerin görüntülerini yayınladı.
Yeşil Meydan, muhaliflerin Trablus’u ele geçirmelerinden önce Muammer Kaddafi’yi destekleyen kitlelerin gösterilerine ev sahipliği yapıyordu.

Kaddafi’ye bağlı birlikler teslim oluyor

El Cezire televizyonu, muhaliflerin devlet radyo binasını da ele geçirdiğini duyurdu.

Yine El Cezire, Kaddafi’ye bağlı birliklerin silahlarını muhaliflere teslim ettiğini haber verdi.

Kaddafi’nin oğlu Muhammed Kaddafi’nin evi çevresinde silah seslerinin geldiği belirtildi.
Obama: Kaddafi artık bıraksın

Bu arada ABD Başkanı Barack Obama, daha fazla kayıpları önlemek için Libya liderine yönetimi bırakma yönünde çağrı yaptı.

Obama, “Kaddafi ve onun rejimi, iktidarının sona erdiğini kabul etmeli ve kan dökmeyi durdurmalıdır. Kaddafi Libya’yı daha fazla yönetemeyeceğinin farkına varmalı ve yönetimi bırakmalıdır” dedi.
Obama açıklamasında, “Libya’da demokrasiye barışçıl geçişi desteklemek ve Libya halkını korumak için uluslararası toplumdaki müttefikleri ve ortaklarıyla birlikte çalışmaya devam edeceğini” kaydetti.

© Deutsche Welle Türkçe


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.