İstanbullu Rumlara çağrı: geri dönün

Haberler
İçeriği Paylaş

Bugüne kadar Türkiye tarafından Yunanistan’a gerçekleştirilen ziyaretlerde en kapsamlı Batı Trakya turunu yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bir ilke daha imza attı. Türk protokolüne, Türkiye’den göç eden Rumlarla buluşma da eklendi. Davutoğlu, İstanbullu Rumlara, şu şekilde seslendi: “İstanbul’a, Türkiye’ye dönün. Türkiye sizin evinizdir. Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği sizin evinizdir. Siz, Türk diasporasısınız.” Bugüne kadar Yunanistan’a yapılan ziyaretlerde, Türkiye’den göç eden Rumlarla görüşme protokolde yer almıyordu. Davutoğlu, Yunanistan ziyaretinde protokole, bir çoğu çifte vatandaş olan veya daha önce Türk vatandaşı olan Rumları da ekledi. İstanbul’dan göç eden Rumlarla büyükelçilikte gerçekleşen buluşmasında Davutoğlu, şunları söyledi: “Aslında ben, sizin yaşadığınız Palio Faliro’ya gelmek isterdim ama zaman sıkıntısı nedeniyle gelemedim. Bir dahaki sefere geleceğim. Sizlerin Türkçenizi, adetlerinizi koruduğunuzu görmek çok güzel. İnşallah bütün engelleri aşacağız. Bundan sonra bu buluşma bir geleneğe dönüşecek. 20 sene önce bir Türk Dışişleri Bakanı’nın Türkiye kökenli Rumlarla böyle buluşması kolay değildi. Bu geleneği devam ettireceğim. Her defasında Yunanistan’ın başka bir köşesine gideceğim. Papandreu’yu da farklı yerlere götüreceğiz, Konya, İzmir gibi.”

TALEP LİSTESİ

Türkiye’den göç eden Rumlar şu talepleri sıraladı:

Yeniden vatandaşlık almak istiyoruz ancak 70 yaşında benden 3 hafta askerlik yapmamı istiyorlar.

İstanbul’daki okullarımız azınlık vatandaşı kalmadığı için kapanıyor. Lütfen bu okullara diğerlerinin de alınmasının yolunu açın.

Ailelerimiz okul ve vatandaşlık problemleri nedeniyle bölünme yaşıyor. Yunanistan’daki ekonomik krizin Türkiye’ye geri dönüşleri de hızlandırdığı öğrenildi.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.