Rumeli Balkan Buluşmasında Ahilik Kültürü tanıtıldı

Haberler
İçeriği Paylaş

Rumeli Balkan Platformunun Balkan Kültür Evindeki 16. Geleneksel Buluşmasında Ahilik Kültürü tanıtıldı.

Kocaeli Eski Milletvekili İsmail Kalkandelen, Kocaeli Defterdarı Süleyman Dal, İzmit Belediye Meclis Üyesi İbrahim Elgin, BAL-TÜRK Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Selçuk Koç ile Rumeli ve Balkan Kökenli işadamı, Yönetici, Bürokrat, Gazeteci, Akademisyenlerin katıldığı geleneksel buluşmada Ahilik Derneği Başkanı Nafiz Kaçanlar Ahilik kültürü ile ilgili bilgiler verdi. Ahilik kültürünün İslami değerlerle birleştirilip yıllarca Anadolu’da esnafın hizmet ve mal üretirken hem denetlendiği hemde toplumsal dayanışmanın sağlandığını belirten Ahilik Derneği Başkanı Nazif Kaçanlar, ‘ Kocaeli Valimiz Sayın Ercan Topaca ilimizde de Ahilik kültürünün gelişmesine çok önemli destekler veriyor. Çırak, Kalfa ve Usta yetişmesinde Ahilik Kültürü esaslarını yerleştirmek için çalışmalarımız sürüyor. Kırşehir ve Denizli ile Anadolunun birçok yerinde Ahilik tören ve gelenekleri yaşatılıyor. Sabahları çarşılarda esnaflar işe duayla başlıyor. Usta olanlara kuşak takılarak mesleki anlamda gelişimlerini tamamladıkları onaylanıyor. Bunlar bize Osmanlı’dan kalan ve yüzyıllar boyu sürdürülen gelenekler. Bizde bunları yaşatmak, genç nesillere anlatmak ve öğretmek için çalışmalar yapmak projeler geliştirmek arzusundayız ‘ dedi.

16 Rumeli Balkan2154888

İzmit’te uzun yıllar tatlı ve pastacılık sektöründe hizmet veren Hoşgör Pastanesini kuran ve çalıştıran baba mesleğini sürdüren Kocaeli Eski Milletvekili İsmail Kalkandelen’ın meslek hayatından anılarını anlattığı Muhacirler buluşmasında İbrahim Elgin kıssadan hisseleri zevkle dinlendi.

Balkan Kültür evindeki Hemşehriler buluşması İşadamı Mestan Okan’ın Lahmacun, çiğ köfte, Bulgaristan’ın meşhur gofreti Fafla ve Boza ikramları ardından çay sohbeti ile süren buluşma anı fotoğrafının çekilmesiyle sonuçlandı. Rumeli Balkan Platformu Koordinatörlerinden Adnan Metin katılamayan Halil Vehbi Yenice, Nezir Şengöz, Ramazan Kadıçeşme, Bekir Kurt, Selahattin Balkan ve Ahmet Şimşek’in selamlarını iletti. Bosna’da binlerce Müslüman Türk’ün Srebrenica katliamında hayatlarının kaybettiğini belirten Rumeli Balkan Platformu Koordinatörü Süleyman Durak’ta Srebrenica Katlimanının Yıl dönümü olan 11 Temmuz’da anma etkinlikler arasında İzmir Boşnaklar Derneğinin düzenlediği Uluslararası Karikatür yarışması ile ilgili bilgi vererek dereceye giren eserlerin İzmir ve Saraybosna’dan sonra İzmit’te Balkan Kültür Evinde sergileneceğini duyurdu.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.