Irkçılar Yunan Parlamentosu’nda

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan’da yapılan erken genel seçimlerde ilk resmi sonuçlara göre, Yeni Demokrasi Partisi (ND) yüzde 21,29 oyla ilk sırada geliyor ve 7 parti parlamentoya girebiliyor. Ermenistan’da bugün yapılan parlamento seçimlerinin sandık çıkışı anket sonuçlarıysa, halkın eski iktidar partisine “devam” dediğini gösteriyor.

 

İçişleri Bakanlığı verilerine göre sandıkların açılan yüzde 13.38’ına göre ND’nin ardından Radikal Sol Koalisyonu SYRIZA yüzde 14.88, Yunan siyasetini domine eden PASOK yüzde 14.86, Bağımsız Yunanlılar yüzde 10.13, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 8.29, aşırı sağ Altın Şafak (Hrisi Avgi) yüzde 6.75, Demokratik Sol Parti yüzde 5.88 oy oranlarıyla parlamentoya giriyor.

Ortodoks Halk Partisi’nin (LAOS) yüzde 2.84, Demokratik İttifak’ın 2.76 ve Yeşiller yüzde 2.71 oy aldığı görülürken bu partilerin yüzde 3 barajını aşarak parlamentoya girip giremeyeceklerini nihai sonuçlar ortaya koyacak.

Seçimlere katılım oranının ise yüzde 59.84, beyaz oyların (geçersiz) oranının ise yüzde 2.36 olduğu duyuruldu.

Resmi sonuçların gece yarısı belli olması bekleniyor.

ERMENİSTAN’DA BEKLENEN OLDU

Ermenistan’da bugün yapılan parlamento seçimleri de sonuçlandı ve sandık çıkışı anket sonuçları açıklandı.

Resmi olmayan sonuçlara göre, 2008 yılındaki olaylı cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından ülkenin başına geçen Serj Sarkisyan’ın başkanı olduğu Cumhuriyetçi Parti önde gidiyor. Eski koalisyon ortağı Müreffeh Ermenistan Partisi ise ikinci sırada görünüyor. Seçimlerden önce yapılan anketler de benzer bir tablo çiziyordu.

Uluslararası araştırma şirketi Gallup’un sandık çıkışı tahminleri, Cumhuriyetçi Parti’nin yüzde 44.44, Müreffeh Ermenistan Partisi’ninse yüzde 28.81 oy oranına sahip olduğunu gösteriyor.

Ermenistan’da seçimlere sekiz siyasi parti ve bir siyasi blok katıldı. Yoksulluk ve işsizlik gibi önemli sorunlarla boğuşan ülkede, hem Cumhuriyetçi Parti hem de milyarder iş adamı ve eski bilek güreşçi Gagik Tsarukyan liderliğindeki Müreffeh Ermenistan Partisi, seçim kampanyalarında ekonomiyi düzeltme vaadinde bulundu.

Uluslararası gözlemciler, yayımladıkları raporda, seçim sürecinde sistematik ihlaller olmadığını, ancak bazı partilerin halka cep telefonu, yiyecek, alkol ve hatta traktör dağıtarak oy satın aldıkları yönünde iddialar bulunduğunu bildirmişti.

Ermenistan seçim sistemine göre, 131 kişiden oluşan parlamentoda 90 koltuk siyasi partilere ayrılıyor. Yüzde 5’in üzerinde oy alan partiler, 90 koltuğu paylaşıyorlar. 41 koltuk ise bağımsız adaylara ayrılmış durumda.

Kesin sonuçlarının bu gece veya yarın sabah alınması öngörülüyor.

Hürriyet


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.