“Sırbistan, Ortak Sınırımız Olmasa Bile, Balkanlarda Komşu Bildiğimiz Bir Ülkedir

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ülkemize resmî bir ziyaret gerçekleştiren Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç ile ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, iki ülke arasındaki iş birliği alanlarına ve ekonomik dinamizme vurgu yapıldı.

Resmî bir ziyaret için ülkemizde bulunan Sırbistan Cumhurbaşkanı Nikoliç ile düzenlediği ortak basın toplantısında Cumhurbaşkanı Gül, Sırbistan’ın, ortak sınırımız olmasa da Balkanlarda komşu bildiğimiz bir ülke olduğuna işaret ederek şunları söyledi:  “Komşu Sırbistan’ın Cumhurbaşkanı, Değerli Dostum Sayın Tomislav Nikoliç ve heyetinin kıymetli üyelerini Türkiye’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum. Ve kendilerine bir kez daha hoş geldiniz diyorum.”

TÜRKİYE-SIRBİSTAN ARASINDA İKİLİ VE BÖLGESEL İLİŞKİLER

Cumhurbaşkanı Gül, baş başa ve heyetler arasında gerçekleştirdikleri görüşmelerde, ikili ilişkilerle Balkanlar ve bölge ile ilgili konuları gözden geçirdiklerini kaydederek, “Sayın Cumhurbaşkanı, Sırbistan bakımından bütün bu gelişmeleri nasıl gördüklerini anlattılar. Ben de Türkiye olarak neler düşündüğümüzü anlattım. Memnuniyetle ifade etmek isterim ki birçok konuda aynı doğrultuda görüşlerimiz var” dedi.

“İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİNİ HER ALANDA GELİŞTİRMEYE KARARLIYIZ”

Her yıl on binlerce Türk tırının ve yüz binlerce Türk vatandaşının Belgrad üzerinden Avrupa’nın birçok ülkesine seyahat ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke ilişkilerini her alanda geliştirmeye kararlı olduklarını vurgulayarak, bu anlamda iki ülke arasında birçok anlaşmanın imzalandığına dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Gül, iki ülkenin tarihten gelen ortak yanları bulunduğunu belirterek, “Bunu konuştuğumuz lisanda ortak kelimelerde, yemekte, müzikte her şeyde görebilirsiniz” dedi.

“İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİNİN İTİCİ GÜCÜ EKONOMİK İLİŞKİLERDİR”

İki ülke ilişkilerinin itici gücünün ekonomik ilişkiler olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, Sırbistan ile serbest ticaret anlaşmasının bulunduğunu, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 500 milyon doları geçtiğini, ancak kısa dönemde bunun 1 milyar doların üstüne taşınacağını kaydetti.

“GEÇEN YIL 150 BİN SIRP TURİSTİN ÜLKEMİZİ ZİYARET ETTİ”

İstanbul Belgrad arasında Türk Hava Yolları’nın haftada 10 seferinin bulunduğunu, bunun kısa sürede 14 sefere çıkacağını bildiren Cumhurbaşkanı Gül, bütün bunların iki ülke arasındaki büyük potansiyeli gösterdiğini bildirerek, geçen yıl 150 bin Sırp turistin ülkemizi ziyaret ettiğini vurguladı.

Türk iş adamlarının Sırbistan’a daha çok yatırım yapmaları, özellikle Sırbistan’da yapılacak büyük altyapı inşaatlarında sorumluluk almalarını istediklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, Sırbistan Cumhurbaşkanı Nikoliç’in de yarın İstanbul’da Türk iş adamları ile bir araya geleceğini aktararak, önümüzdeki kısa dönemde çok büyük ekonomik iş birliğinin gerçekleşeceğini ümit ettiklerini ifade etti.

CUMHURBAŞKANI NİKOLİÇ: “TÜRK YATIRIMCILARI SIRBİSTAN’A DAVET EDİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Nikoliç de yaptığı açıklamada kısa bir sürede içinde ikinci kez Türkiye’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Türk yatırımcıları Sırbistan’a davet etti ve altyapı ve enerji alanında iş birliği imkânlarının değerlendirilebileceğini söyledi.

http://www.tccb.gov.tr


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.