Arnavutluk’ta Kutlu Doğum coşkusu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in doğum yıl dönümü dolayısıyla Arnavutluk’un başkenti Tiran’da ”Hz. Muhammed, insanlığın gururu” konulu toplantı düzenlendi.

Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, toplantıda yaptığı konuşmada, özgürlüklerin en önemlisinin din özgürlüğü olduğunu belirtti.

Berişa, şunları kaydetti:
”Allah’a inanç, insanların manevi gücünün kaynağıdır. Hz. Muhammed insanları aydınlattı. Hz. Muhammed’in doğum yıl dönümü Allah’a inananlar için çok önemli bir gündür. Hz. Muhammed’in doğum yıl dönümünü Arnavutluk’un bağımsızlığının 100. yıl dönümünde hatırlatmaktayız. Hz. Muhammed’i bugün her zamankinden fazla onurlandırıyoruz. Hz. Muhammed özgürlük peygamberiydi. Hz. Muhammed, insanlığa ışık, bilgi ve eğitim yolunu açtı. Demokratik rejimin yerleşmesinden bu yana geçen 20 yıllık dönemde Arnavutluk’ta din canlandı ve her zamankinden daha güçlü hale geldi. Arnavutluk Müslüman topluluğunun katkısını değerlendiriyorum. Arnavutluk’ta bir dizi din kurumu kurulmuştur. Nitekim medreseler zinciri, ilk ilahiyat üniversitesi olan BEDER Üniversitesi Arnavutluk’ta kuruldu. Yakınlarda Tiran’da büyük bir cami inşaat edilmeye başlanacak.”

Toplantıya, Arnavutluk Müslüman Topluluğu Başkanı Haci Hafiz Selim Muça, Halk Meclisi Başkanı Yozefina Topalli, Tiran Belediyesi Başkanı Lulzim Başa da katıldı.

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.