Irkçı parti lideri Volen Siderov tutuklandı

Haberler
İçeriği Paylaş

d5b69744e154d5e74c9507e64ac1a279_big111

Aşırı ırkçı Ataka partisi lideri Volen Siderov, savcılık kararıyla 72 saat süreliğine gözaltına alındı. İddia makamlarının mahkemeden Siderov’un tutuklu yargılanmasını talep etmesi bekleniyor.

Sofya Şehir Savcılığı tarafından yapılan açıklamada bugün Siderov ve Ataka Milletvekili Desislav Çukolov’un 23 Ekim 2015 tarihinde daha 10 kişilik bir grupla Ulusal Tiyatro ve Film Sanatları Akademisi (NATFİZ) binasını basıp holiganlık eylemlerinden dolayı haklarında yeni suç duyurularında bulunulduğu bildirildi. İki milletvekili aşırı küstahlıkla holiganlık eylemlerinde bulunmakla, Siderov ise bir kız öğrenciye karşı şiddet kullanmakla da suçlanıyorlar.

Savcılıktan, ikisinin suç duyurularını imzalamayı reddettikleri, karıştıkları olaylarla ilgili ifade vermedikleri ve şüpheli ifade tutanağını imzalamadıkları bildirildi.

Bugün iki milletvekilli, ifade vermeye çağrıldıkları Sofya Soruşturma Sevisi’nde yaklaşık 3 saat kaldılar. Girişte Siderov, partinin bir grup taraftarları tarafından karşılandı. Hıristiyan inancına sahip aşırı ırkçı ve milliyetçiler, gösteri sırasında Hz. İsa ve Bulgarların milli kahramanı Levski bayraklarını taşıyorlardı. Siderov ve Çukolov’un Ulusal Soruşturma Servisi’ne götürülmesini engellememeleri için polisler parti taraftarlarını servisten uzaklaştırmak zorunda kaldılar.

Saat 13.00 civarında şüpheliler Ulusal Soruşturma Servisi’nin nezarethanesine polis eskortuyla götürüldüler. Bu da sorunsuz olmadı. Başka iki Ataka milletvekilleri Nikolay Aleksandrov ve İvan Dimitrov, güvenlik aracının önüne yatarak milletvekillerin nezarethaneye götürülmelerini engellemeye çalıştılar.

Bu arada Siderov’un avukatı Yavor Notev, tutuklamaya itiraz edeceğini belirterek, müvekkilinin açlık grevine başlayacağını söyledi.

 

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş