Sırp soykırım suçlusu tahliye edildi

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna’daki savaş sırasında soykırım ve sürgün suçlarından 20 yıla mahkum edilen Sırp yönetici Momcilo Krajisnik, cezasının üçte ikisini çektiği gerekçesiyle tahliye edildi

 

Bosna Hersek’te 1992 – 1995 yıları arasında yapılan savaşta savaş suçu işlediği için Lahey BM Savaş Suçları Mahkemesi tarafından mahkum edilen dönemin Sırp cumhurbaşkanlığı heyeti üyesi Momcilo Krajisnik, cezasının üçte ikisini çektiği gerekçesiyle tahliye edildi.

Lahey Mahkemesi Krajisnik’i savaş ve insanlık suçlarından 27 yıl hapse mahkum etmiş, kararın yemyiz edilmesi üzerine 17 Mart 2009’da ceza 20 yıla indirilmişti. İngiltere’de bir hapishanede kalan Krajnik, İngiliz yasaları uyarınca cezasının üçte ikisini çektikten sonra tahliye hakkı kazandı. Krajnik, geçtiğimiz günlerde Bosna Hersek’teki üç halk arasında uzlaşmayı desteklemek için çalışmak istediğini ileri sürerek, tahliye edilmesini talep etti. Krajnik’in talebi yerinde bulunarak kabul edildi.

Momcilo Krajinsnik, Lahey’dede Slobodan Miloseviç ve Radovan Karadziç’ten sonra yargılanan en üst düzey siyasi yetkililerden birisiydi.

Krajnik, Sırp harici sivillere yönelik zulüm ve zorla sürmekten ceza almıştı. Tahliye için ileri sürdüğü halkları uzlaştırma çabası Bosna’daki Boşnaklar ve Hırvatlar tarafından komik bulundu.

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.