İktidar partisi Bulgar cumhurbaşkanlığı seçimlerinde son parçayı da yerleştirdi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi için Halk (GERB) partisi 4 Eylül Pazar günü Bölgesel Kalkınma Bakanı Rosen Plevneliev’i Bulgaristan’da yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday gösterdi.

Yumuşak üsluplu 47 yaşındaki teknokrat, 23 Ekim seçimlerini kazanmayı ve ikinci beş yıllık dönemi Ocak ayında sona erecek olan görevdeki Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov’un yerine geçmeyi umut eden bir düzineden fazla adaydan biri.

Diğer önemli cumhurbaşkanlığı adayları arasında, bağımsız aday olarak yarışan Bulgaristan’ın ilk AB Komisyon Üyesi Meglena Kuneva ve göreve ülkedeki Sosyalist Parti tarafından aday gösterilen eski Dışişleri Bakanı İvayko Kalfin de yer alıyor.

GERB genel başkanı ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Plevneliev’in cumhurbaşkanlığı adaylığını, Adalet Bakanı Margarita Popova’nın cumhurbaşkanı yardımcılığı görevine olan adaylığıyla birlikte Sofya’da düzenlediği bir basın toplantısında resmen doğruladı. İkisi de iktidar veya başka bir partiye üye olmayan iki bakan istifalarını Çarşamba günü sunacak ve yerlerine geçecek isimler duyurulacak.

Borisov’un duyurusundan saatler önce, anket kuruluşu MBMD son kamuoyu yoklamalarının sonuçlarına dayanarak Plevneliev’i cumhurbaşkanlığı yarışının lideri ilan etmesine karşın, Bulgaristan’ın bir sonraki cumhurbaşkanının büyük olasılıkla 30 Ekim’de yapılacak ikinci tur seçimlerde seçileceğini de kaydetti.

MBMD’ye göre, bugün seçimler yapılsa bölgesel kalkınma bakanı %32,7 oy alacak. Kuneva %15,7 oyla uzak ara ikinci olurken, onu %12,3 ile Kalfin izleyecek. Kuruluş, ikinci tura bu iki adaydan hangisi kalırsa kalsın, Plevneliev’in kazanacağına inanıyor.

Aşırı milliyetçi Ataka partisinin genel başkanı ve parlamentoda temsil edilen bir partinin tek cumhurbaşkanlığı adayı lideri olan bir partinin tek lideri Volen Siderov’un, 2006 yılında yapılan son cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda topladığı %21,5 oranın çok altında, sadece %2 oranında oy alması bekleniyor. O dönemde Siderov, ikinci turda %76 oy alarak görevdeki ikinci dönemini kazanan Parvanov’a yenilmişti.

Diğer bir Bulgar milliyetçi partisi, VMRO’nun genel başkanı olan Krasimir Karakaçanov 23 Ekim seçimlerinde büyük olasılıkla %2,3 oy alırken, sağ görüşlü Mavi Koalisyon tarafından cumhurbaşkanlığına aday gösterilen Rumen Hristov %1,9 oy alacak.

MBMD’nin anketine göre, 2010 yılında ciddi boyutta bir organize suça katılmaktan tutuklanan eski komando ve Devlet Ulusal Güvenlik Dairesi danışmanı olan şaibeli Bulgar işadamı Alexei Petrov, %1,5 oranında oy alabilir.

Kuruluş tarafından 29 Ağustos ve 1 Eylül tarihleri arasında 1.052 seçmen arasında yürütülen ankette, katılanların yaklaşık %20’sinin seçimlerde oy kullanmayacağı da ortaya kondu.

Alpha Research kuruluşu da, GERB adayının seçimleri, diğer anket kuruluşlarının da kaçınılmaz olarak gördükleri ikinci turda kazanmasını bekliyor.

23 Ekim’de Bulgaristan’da, cumhurbaşkanlığı seçiminin yanı sıra yerel idare seçimleri de yapılacak.SETimes.com


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.