İbrahim Rugova ölümünün 7.yılında törenle anıldı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Miloşeviç  rejimine ilk karşı gelen ve Kosova’da ilk siyasi parti LDK’yı kuran, Kosova Cumhuriyetinin temellerini atan ve Kosova’nın ilk başkanı olan İbrahim Rugova ölümün 7’inci yıl dönümümde çeşitli etkinliklerle anıldı.

İbrahim Rugova’nın ölümünün yıl dönümünde Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga, Cumhuriyetin simgesini oluşturan İbrahim Rugova’nın evini ziyaret etti, Rugova’nın ailesiyle bir araya geldi. Rugova ailesinin ziyaretinde Başbakan Hashim Thaçi ve hükümet üyeleri de bulundu. Ardından Kosova Cumhurbaşkanının himayesinde anma toplantısı düzenlendi. Toplantıda Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga, Başbakan Hashim Thaçi, Kosova Demokratik Birliği LDK  Genel Başkanı İsa Mustafa ve çok sayıda üst düzey yetkili hazır bulundu.

Anma toplantısında konuşan Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Jahja ga, Rugova’nın muazzam eserlerinin tüm Kosovalıları şereflendirdiğini belirtti. En zor dönemlerde önemli kararlar alan İbrahim Rugova’nın tarihin yönünü belirlediğini kaydeden Cumhurbaşkanı Jahjaga, Kosova’ya destek veren dost ülkelerle özgür ve bağımsız Kosova’nın gerçek olmasını sağladığını anımsattı. Konuşmasında Cumhurbaşkanı Jahjaga ,Rugova’nın sayesinde Kosova’da batı yanlısı siyasi partilerin oluştuğuna vurgu yaparak, ‘Rugova’dan sonra Kosova’yı NATO ve AB ile bütünleştirmek hedef olacaktır’ ifadesini kullandı.

Anma töreninden sonra İbrahim Rugova’nın anıt kabrini Kosova Başbakanı Haşim Taçi ve eşliğindeki heyet ziyaret ederek çelenk koydu. Burada bir açklama yapan Başbakan Haşim Taçi bağımsız ve özgür Kosova’nın kurucusu olan İbrahim Rugova’nın önünde saygıyla eğildiklerini söyledi. Bir anma toplantısı da LDK Partisi tarafından düzenlendi. Toplantıda konuşan şimdiki LDK partisi başkanı İsa Mustafa, ‘Kosova’nın en zor günlerinde yani 1992 yılında İbrahim Rugova LDK partisini kurarak Kosova bağımsızlığının  yolunu  açtı. Onun sayesinde bugün Kosova bir bağımsız ülke olarak dünyada tanınmaktadır’ dedi. Parti olarak Rugova’nın çizdiği siyasi yoldan dönmeyeceğine dair tüm parti üyeleri and içti. Bu sırada İbrahim Rugova’nın yakın çalışma arkadaşları da konuştu ve LDK’nın  kuruluşunun ilk gününü içeren sinevizyon gösterimi yapıldı

İbrahim Rugova 2005 yılının Aralık ayında akciğer kanseri sonucunda hayatını kaybetmişti. /T. Kasap/

kosovaport.com


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.